Práce v Silicon Valley profiq
Podrobnosti
Jméno Michaela Žučková
Rok narození 1980
Zaměstnání Budování české školy
Osobní motto Když nemůžeš, přidej
Alma mater Univerzita Karlova
Oblíbený sport Tenis, Atletika
Oblíbené jídlo Čerstvé ryby, Seafood
Na Silicon Valley mě baví Rozmanitost a výzvy

Příběh Michaela

Do Kalifornie jsme se přistěhovali s manželem za prací. Místní česká komunita se stále rozrůstá a založit zde českou školu bylo pro mě opravdovou výzvou. Nyní je po Londýně už druhou největší v cizině. Stala se významným centrem českého života v oblasti San Francisco Bay Area, své aktivity rozšiřujeme i nadále.

Dynamika toho, jak lidé z Česka do Křemíkového údolí přicházejí a odcházejí, je úplně jiná než v ostatních amerických státech. Zdejší IT firmy často přivádějí mladé rodiny, které tu žijí a pracují, ale po dvou třech letech se vracejí zpět do ČR. Aby jejich děti neměly po návratu problémy se začleněním, je zájem o výuku velký. Když totiž děti česky pravidelně nemluví, rychle zapomenou.“

Jsem z české rodiny, ale narodila jsem se na Slovensku. V té době tam byl můj otec, voják, služebně přidělený. Už od tří let jsme ale žili v Praze, kam se rodina vrátila. Od pěti jsem se závodně věnovala atletice a v šestnácti se stlala dorosteneckou mistryní republiky v běhu na 800 metrů. Počítala jsem s tím, že se budu sportu věnovat profesionálně, ale přišlo zranění a s ním i změna mého uvažování.

Odmalička jsem ráda hrála na klavír, a to především díky mé skvělé učitelce. Dokázala mě motivovat, ať se mi přes den přihodilo cokoli. Postupně jsem pochopila, že takový přístup k lidem může být velmi obohacující a že můžete člověka bez ohledu na jeho věk posunout někam dál. Takže i když mě to dřív ani nenapadlo, vystudovala jsem pedagogiku a také DAMU.

Odjela jsem na čas studovat i do Francie, kde jsem dostala nabídku vést pobočky Yves Rocher v České republice. Tam jsem kvůli různorodosti jednotlivých týmů posilovala i svoje schopnosti lidi motivovat, rozvíjet jejich dovednosti a v neposlední řadě je propojovat a podněcovat ke spolupráci. Toho využívám při řízení školy i teď v Americe.

Přistěhovali jsme se sem, když manžel dostal nabídku na postgraduální studium v Indianě. Byla to moje první cesta do USA a na úplně jiný životní styl jsem si zvykala postupně. Po dvou letech jsme se přestěhovali za prací do San Franciska, kde jsem nejdřív dělala pro dva start-upy. Tady jsem se seznámila také s Ivou Crookston, se kterou jsme se rozhodly pro založení školy.

Školu máme v Palo Altu a pobočku v Orindě. Neustále hledáme partnery, protože provoz takového zařízení něco stojí. Pořádáme i kulturní akce, a to jak pro děti, tak dospělé. Mým cílem je vybudovat stabilní školu spojenou s českým centrem, knihovnou a dalšími službami. Těší mě, že se tento plán daří postupně naplňovat a roste zájem jak o školu samotnou, tak o naše kulturní akce a o setkávání se v rámci české komunity ze Silicon Valley a okolí.

Připraveni?

Přidej se