Pracuj pro Silicon Valley profiq

Práce na AI projektu ze Silicon Valley i Hongkongu

I tak může vypadat studentská stáž. Tereza dokončila bakalářské studium na FEI VŠB-TUO a strávila 3 měsíce na stáži v profiqu. Do jakého projektu se v rámci profiq Student Poolu zapojila? S jakými pracovala technologiemi a jak jí pomáhala AI? S jakými výzvami se na projektech potkala a co se díky stáži naučila? Vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

před 2 měsíce

Terko, v rámci Student Poolu jsi se měla možnost zapojit hned do 3 různých projektů. Můžeš nám o nich něco prozradit?

První projekt, Home Assistant indoor monitor, se zaměřoval na vývoj webové aplikace, která slouží k monitorování a vizualizaci stavů chytrých domácích spotřebičů pomocí jednotného open source rozhraní Home Assistant. Vizí je sjednotit vzdálené ovládání a monitoring chytrých spotřebičů různých výrobců do jediné aplikace.

V dalším projektu jsem měla za úkol nasazení webové aplikace WhatsApp Food pro zákazníka z HongKongu. Po úspěšném testování v mém lokálním prostředí jsem aplikaci nasazovala do produkčního prostředí v cloudové platformě Digital Ocean a následně dokumentovala všechny potřebné kroky.

Posledním projektem byl vývoj automatizovaných testů pro společnost Acuvity, která sídlí v Silicon Valley. Acuvity se zaměřuje na tvorbu komplexní platformy pro zabezpečení a správu využití AI ve firmách tak, aby se zabránilo úniku citlivých dat. V projektu jsme využívali principy AI powered QA. Část testů jsme programovali a část se pokoušeli generovat právě pomocí AI frameworku, který vývojáři v profiqu vyvíjejí. Tyto testy mají následně ověřovat funkčnost Acuvity softwaru.

Jaké technologie a nástroje jsi v těchto projektech použila?

Díky množství a pestrosti jednotlivých projektů jsem měla šanci si vyzkoušet velký počet nástrojů, knihoven, jazyků… Programovala jsem převážně v jazyku Python a pracovala jsem s nástroji jako je Git, Docker, Playwright, Jenkins. Dále jsem si vyzkoušela práci s Websockets API, Linuxovými servery s SSH přístupem a MySQL databází a mnoha dalšími nástroji. Některé věci byly pro mě úplně nové a v těch, s kterými jsem už měla zkušenost, jsem si mohla zlepšit své znalosti.

Jak jsi v projektech využívala AI?

Já AI používám pro svou práci docela běžně, takže ani tentokrát tomu nebylo jinak. Pracuji převážně s chatovacím nástrojem ChatGPT a v rámci IDE používám copilota konkrétně od společnosti Augment.

Dokázala bys nám shrnout, čeho se ti na projektech podařilo dosáhnout?

Na projektu HomeAssistant indoor monitor jsem pracovala pouze krátce, ale podařilo se mi pomocí web sockets a HA API odklonit množství dotazů od serveru aplikace a tím snížit cenu provozu. Při nasazování aplikace WhatsApp Food jsem se zvládla zbavit strachu z práce v Linux terminálu.

Jaké byly výzvy, se kterými ses na projektu poprala?

Je to má první pracovní zkušenost, takže výzvou pro mě mimo nové technické aspekty a nástroje byla i práce v týmu, git managing a všechna úskalí lidské komunikace. Správně pochopit a být správně pochopena je klíčem k efektivnější práci. Nemohu se však nepřiznat, že i technické záležitosti jako SSH správa serveru nebo boj proti bot protection mi nadělaly vrásky na čele.

Jak bys popsala a hodnotila spolupráci s mentorem?

Na každém z projektů jsem měla přiřazeného jiného mentora, takže jsem měla šanci poznat jejich styl vedení. Ač mi mohl jejich styl sedět více či méně, souhrnně za všechny mi všichni byli při práci oporou a věděla jsem, že jsou připraveni a ochotni mi poradit/pomoci. Zcela oceňuji, že ačkoliv jsem ve dvou ze tří případů dělala na externím reálném projektu pro zákazníka, necítila jsem na sebe žádný nepříjemný tlak.

Co jsi se díky Student Poolu naučila a jak to plánuješ využít do budoucna? 

Student pool byla pro mě příležitost, kdy jsem mohla poznat své kvality a získat určitou sebedůvěru pro budoucí vystupování na trhu práce. Přineslo mi to odvahu se na cokoliv zeptat nebo požádat o pomoc. Z hlediska osobního rozvoje mě student pool rozhodně posunul vpřed, a udělala jsem pokrok i ve svých technických znalostech.

Díky za rozhovor, Terko! 🙂