Pracuj pro Silicon Valley profiq
Gábor Puhalla, Co-founder & CEO společnosti profiq
Podrobnosti
jméno Gábor Puhalla
pozice CEO profiqu
osobní motto Kdo nic nedělá, nic nezkazí
alma mater Univerzita Karlova v Praze
oblíbený sport Běh, Fotbal
na IT mě baví Neustále je co poznávat

Příběh Gábor

Je to takový malý americký sen o cestě k podnikání v Silicon Valley. Začínal jsem jako inženýr a zásadní pro mě byla práce v Sun Microsystems. Dnes je pro mě San Francisco nejnavštěvovanějším místem po městech, kde máme pobočky. Zde je můj příběh.

„profiq jsme vystavěli bez cizího kapitálu. Začali jsme v roce 2010 s testováním softwaru, které jsme záhy rozšířili o vývoj. Je radost vidět ovoce, které naše snaha každý rok přináší. Do práce jsme investovali sami sebe, máme ji rádi a máme i svobodu v rozhodování, kam business posuneme dál.“

Narodil jsem se v Košicích, pocházím z maďarské rodiny. Začínal jsem tak se dvěma jazyky, a postupně přidával další – z toho těžím dodnes. Počítače mě lákaly vždy, zpočátku jsem se k nim dostal na kroužcích informatiky a u kamarádů, kteří měli Atari nebo Commodorre 64. Jinak jsem ale i hodně sportoval, hrál na piano, vydával s kamarády školní časopis, nebo hrával stolní hokej.

Na vysokou jsem šel do Prahy, vystudoval jsem informatiku na matfyzu. Škola mi hodně dala z teoretického i praktického hlediska, najednou jsem měl přístup k počítačům každý den. Tady jsem v roce 1993 získal i svoji první
e-mailovou adresu, to bylo něco. Po škole jsem kariéru budoval od nuly, začínal jsem jako programátor C/C++. Teprve postupně jsem se dostal k vedení týmu a následně do managementu. U všech firem, kterými jsem jako zaměstnanec prošel, jsem se hodně učil.

Profesně na mě měla největší vliv společnost Sun Microsystems, která dávala důraz na inovace a kvalitu svých produktů. Přitom nechávala určitý stupeň tvůrčí svobody lidem. Ve firmách často bývá důraz na úkol, člověk je skoro vedlejší. Sun dával důraz na lidi a to jsme si s Rasťou, se kterým jsme se tu seznámili, přenesli i do profiqu. V práci máme vztahy profesionální, ale jsme i kamarádi. Nehrajeme si na velké šéfy.

Své předchozí profesní zkušenosti přitom považuji za klíčové. Velmi dobře se vyznám v tom, co kluci ve firmě na projektech dělají. Sám jsem tu práci dřív dělal a díky tomu si dobře rozumíme. Pomáhá mi to v komunikaci s lidmi i při vedení firmy, mám z toho dobrý pocit.

Zajímají mě nové věci, baví mě objevovat, zkoumat je a experimentovat. Mít svobodu a zodpovědnost za vlastní rozhodnutí má u mě větší váhu než obava z rizik. Slyšel jsem, že úspěšní podnikatelé mají společné dvě věci: odhodlání a vytrvalost. Věří tomu, co dělají, a nepraští s věcí hned, když narazí na překážky. Věřím, že obě vlastnosti mám. Možná i díky tomu leží těžiště našeho businessu v Silicon Valley.

Připraveni?

Přidej se