Pracuj pro Silicon Valley profiq
Petr Večeřa, člen týmu profiq
Podrobnosti
jméno Petr Večeřa
v profiq od roku 2014
pozice Software Engineering Manager
Software Engineering Lead
co dělám,
když neprogramuju
Lyže, horské kolo, PC games
a zájem o nové IT technologie

Příběh Petr

Baví mě automatizace manuálních úkolů a práce. To, že jsme schopni převést pouze čas programátora na aplikace, které se dají kopírovat do nekonečna a ve výsledku je může používat celý svět.

Studoval jsem gymnázium a k programování jsme se tenkrát nějak moc nedostali, takže jsem až do vysoké v podstatě programovat ani neuměl, měl jsem pouhé základy. Ale i tak mne to zaujalo. Začal jsem si psát malinké prográmky, které mi automatizovaly úkony na PC. Když jsem si podával přihlášku na vysokou školu, bylo to na 4 ekonomické fakulty a 1 IT. A i když jsem mohl jít kamkoliv, nakonec jsem si zvolil IT a bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem udělal.

Ve 3. ročníku mého bakalářského studia jsem se začal rozhlížet po praxi a dozvěděl jsem se od kamaráda o firmě profiq, která pracovala na zajímavých projektech v oblasti QA. Do té doby jsem o QA nikdy neslyšel, ale automatizace testů, jež je jednou z oblastí, které se v profiqu zabýváme, mě zaujala. V té době jsem měl už napsaných několik vlastních “botů”, kteří dokázali simulovat práci uživatelů. Takže náplň práce mi byla blízká.

Do profiqu jsem nastoupil jako Software Engineer a mým úkolem bylo vyvinout prototyp automatizovaných testů pro jednu americkou firmu, což se povedlo a firma od nás chtěla více a více testů. Na automatizaci testů mě bavilo nejvíce to, že šlo vidět kolik člověkohodin práce to ušetřilo, pokud bychom je vykonávali manuálně. Automatizované testy jsme posléze nasazovali do procesů průběžné integrace. Díky tomu, že profiq pracuje především pro americké zákazníky, často se sídly v Silicon Valley, vždy se snažíme používat nejnovější technologie, které chtějí i naši zákazníci. Je to i jedna z vizí profiqu, které si velmi cením. Vždy se snažíme používat moderní technologie a aktivně se zajímáme o nejnovější IT trendy. Například v rámci projektu Tech Research, kam jsem byl svého času přiřazen, a který jsem posléze také vedl.

V profiqu jsem vystřídal několik projektů, každý byl zajímavý a každý mě dokázal posunout dále, vždy jsem se něco nového naučil. Měl jsem možnost působit jako FullStack vývojář v JavaScriptu i Pythonu, což jsou jazyky, které mám velmi rád. Pracoval jsem na projektech jako Release Engineer a nebo infrastructure architect. Aktuálně působím jako BE vývojář v super moderním funkcionálním jazyku Elixir pro unicorn fintech startup z US. A zároveň vedu náš team 12 engineeru, kteří pro tohoto zákazníka pracují.

Během své doby v profiqu jsem měl to štěstí, že jsem byl 5x na služební cestě v různých státech USA. Vždy se snažíme spojit služební cestu s trochou poznávání. Je to úplně jiný svět, který stojí za to vidět. Ať už jde o americká města, kulturu nebo naprosto skvělé národní parky a neuvěřitelnou krajinu. Jednak to člověka dokáže inspirovat, co všechno je možné a kam bychom se mohli posunout, ale určitě si člověk také začne mnohem více vážit některých věcí, které v Evropě nebo i u nás v ČR bral za samozřejmé.

Připraveni?

Přidej se