O webu

Náš COO Martin Prokeš se letos vydal na týdenní dobrodružství s jedinečným programem. Během pěti nabitých dní měl šanci poznat čtyři velkoměsta Severní Ameriky – Boston, Toronto, Chicago a Seattle – a zjistit, jak to tam šlape s inovacemi a podnikáním. Cíl téhle cesty? Na vlastní oči vidět, jak fungují místní startupové ekosystémy a navázat nové kontakty.
Startupová scéna v Severní Americe je hodně navázaná na špičkové univerzity a velké globální technologické firmy. V Bostonu Martin viděl, jak to funguje na slavné univerzitě MIT (Massachusetts Institute of Technology). „Mají tu špičkové nanotechnologické laboratoře, které mohou využívat nejen studenti a vědci, ale i startupy a zavedené firmy,“ říká Martin a obdivuje otevřenost a podnikavost této prestižní univerzity.
Propojení výzkumu a podnikání
Propojení mezi výzkumem a vývojem, každodenním životem a světem byznysu je tu vidět na každém kroku. V Torontu si Martin uvědomil, jaký dopad může mít dobrá inovace, když fotil výstavku věnovanou vynálezu inzulínu. Tento objev, za který vědci Banting a Macleod dostali v roce 1923 Nobelovu cenu, změnil život miliardám lidí po celém světě. Když se inovace dostanou ve správný čas na správné místo, mohou mít obrovský pozitivní dopad na celé lidstvo.
Seattle a Amazon
Amazon je skvělým příkladem úspěšného globálního inovátora s unikátní firemní kulturou. V Seattlu měl Martin možnost navštívit jejich hlavní sídlo s nepřehlédnutelnými kopulovitými zimními zahradami, známými jako The Amazon Spheres. Na workshopu také nahlédl do jejich kultury inovací, která je založena na jedinečném přístupu k technologiím a týmové spolupráci. V Seattlu sídlí i další giganti jako Microsoft nebo Starbucks. „Seattle mě fakt dostal,“ říká Martin.
Startupy a inkubátory
Podnikatelské inkubátory a akcelerátory chrlí spoustu nových startupů, které se snaží prosadit často rovnou na globálním trhu. V prostředí, kde univerzity hrají klíčovou roli při vzniku inovací a rozvoji podnikání, je stejně snadné uspět jako neuspět. Neúspěch se tu ale nebere jako konec, ale jako cenná zkušenost pro další podnikání. „Bylo skvělé vidět, jak tu lidé nadšeně spolupracují a jak jsou zapáleni do vytváření nových projektů,“ shrnuje Martin atmosféru v severoamerických městech.