Pracuj pro Silicon Valley profiq

4 + 1 tip před služebkou ve Valley

Zaručený návod, jak budovat kariéru v Mekce technologického pokroku, samozřejmě neexistuje. Lze ale nalézt několik momentů společných pro ty, kteří tu získali respekt. Ať už chcete do Kalifornie za prací na vlastní pěst, anebo tam pojedete jako zaměstnanec na služební cestu, tipy vycházející z naší zkušenosti mohou přijít vhod.

před 8 roky •

1. Vytvořte si síť – Ke každému rozvoji nezbytně potřebujete kolegy či partnery, a čím více kontaktů, tím větší možnost najít ty pravé. Ve Valley je nepřeberné množství networkingových akcí, ale i jinde tu potkáte mraky lidí s nezanedbatelnými zkušenostmi, kteří jsou k dispozici a připraveni pomoct. Důležité je nenechat se zahltit a neztrácet čas úplně všemi skvělými příležitostmi, nýbrž postupovat soustředěně k cíli.

2. Mějte v malíku svůj pitch – Málo času a moře příležitostí tu mají všichni, proto je důležité být připraven a velmi stručně a jasně umět popsat svůj možný přínos. Zkrátka prodat svou misi, firemní projekt nebo portfolio. Invence je sice důležitá, podstatné však je pro ni získat ostatní. Výhodou je, že tu obratem dostáváte zpětnou vazbu, a je proto možné hned na následujícím setkání nabídnout své klady zas o něco lépe.

3. Pracujte na své odbornosti – Pro dosažení úspěchu je nutné profesně neustrnout, aktivně vyhledávat feedback a i na jeho základě se neustále rozvíjet a posouvat – ideálně více než ostatní. Zkrátka nikdy není úplně hotovo, konečně už Jára Cimrman věděl, že „kdo chvíli močil, již močí opodál“. Skvělé je, když vás lidé sami vyhledávají prostě proto, že skutečně umíte svoje řemeslo a jste expert na danou oblast.

4. Budujte svou pověst – Jak bylo řečeno, nestačí skutečnost, že jste odborníkem, lidé se to o vás musí dozvědět. Nelze být jen specialista introvert, musíte aktivně reagovat na podněty a snažit se komunikovat. Stanete se tak pro ostatní partnerem, třeba i mentorem nebo dokonce guru. Pokud budou ostatní vaši společnost i radu vyhledávat, máte možnost zlepšovat svou pověst, ale i sám sebe díky většímu množství informací, které naopak budou proudit k vám.

Pro porovnání toho, jak si stojíte ve svém profesním rozvoji, můžete využít třeba postup Adriana Cockcrofta, dlouholetého pracovníka Sun Microsystems: Kolik znáte v oboru uznávaných lidí? Kolik z nich zná vás? A kolik z nich si s vámi chodí pokecat, nebo se dokonce poradit?

Ať už jste na tom ale jakkoli, nikdy neztrácejte nadšení, natož abyste se třeba vzdali. Ve Valley totiž vědí, že chyby neexistují: všechny zkušenosti jsou jen a pouze podněty ke zlepšení. Vaše reputace, znalosti i network vám zůstávají a vy jdete dál poučenější, a tedy blíže k úspěchu. Hodně zdaru!

Gabor_new_bw

 

„Velkou váhu mají reference, na jakých projektech se člověk podílel a čeho zásadního dosáhl.“

Gábor Puhalla, CEO a spoluzakladatel firmy profiq

Připraveni na práci pro firmy ze Silicon Valley?
Přidejte se, nabíráme!

Přidej se