Jaké to je pracovat na projektech v Silicon Valley a sedět přitom v rodné Ostravě? Co obnáší práce pro americké klienty? Přinášíme krátký pohled na pracovní den Martina, softwarového inženýra, který je součástí QA týmu pracujícího pro klienta se sídlem přímo v Redwood Shores v Kalifornii.
Martin jezdí do práce na kole, má to asi deset kilometrů příjemnou projížďkou po cyklostezce. Cílem jeho cesty jsou ostravské kanceláře společnosti profiq, ve které pracuje jako softwarový inženýr. „I když nemáme pevně stanovenou dobu příchodu do práce, dorazím většinou už mezi sedmou a osmou, což mi umožňuje skončit dřív a věnovat se odpoledne dalším věcem“, říká Martin. Po práci většinou sportuje, nejčastěji jde běhat nebo si zahrát floorball. Zaběhat si chodí s kolegy pravidelně také ve čtvrtek hned po příchodu do práce. Je to jedna z firemních tradic, stejně jako páteční společné snídaně. Když pak usedá k počítači a nasazuje sluchátka, má jeho zákazník „za velkou louží“ dávno po skončení své pracovní doby.
„Podívám se, co vývojový tým klienta udělal, přečtu si e-maily a zprávy, které na mě čekají,“ popisuje Martin a dodává: „Tím, že pracuji v rámci QA týmu, se naše aktivity s developmentem v US doplňují. Časový posun tak není problém a celé to velmi dobře funguje i na dálku.“ K tomu přispívají také nástroje, které používá – nejvíc s klientem komunikují přes Hipchat a když jde o meetingy, jsou konferenční hovory vedeny hlavně přes Hangouts. Většinu času pak Martin stráví prací na produktu klienta. „Pracuji na automatizovaných testech softwaru, který klient vyvíjí. Je to práce, která mě baví mimo jiné i proto, že jsem součástí něčeho velkého, něčeho s celosvětovým dosahem,“ vysvětluje a hrdě doplňuje: „profiq začínal na projektu v pár lidech. Dnes dodáváme tyto služby do Silicon Valley pro klienta komplet. Cítím se být plnohodnotnou součástí jeho týmu, ačkoliv sedím tady v Ostravě.“
V průběhu práce si Martin občas zajde s ostatními zahrát šipky, stolní hokej, fotbálek anebo se protáhne v malé tělocvičně, kterou mají zaměstnanci k dispozici. Domů se vydává kolem čtvrté odpoledne. „A to mají ve Valley zase začátek pracovního dne,“ dodává s úsměvem. Mimo konferencí a virtuálních meetingů vycestoval Martin do Silicon Valley také na služební cestu a dokonce přednášel v rámci konference Senchacon. Stejně jako ostatní kolegové, kteří se do Ameriky služebně podívali, si přivezl řadu jedinečných zážitků. Ale o tom zase třeba příště.