Pracuj pro Silicon Valley profiq

Student poolem prošlo za pět let skoro padesát studentů

Během tříměsíčního cyklu stáží se studenti FEI z VŠB-TUO zapojují do reálných IT projektů pro mezinárodní společnosti, převážně ze Silicon Valley. Účastníci programu si cení zejména praktických zkušeností, ale i přátelského přístupu ostřílenějších kolegů. Více než polovina studentů se tak rozhodla podepsat smlouvu a v profiqu pokračovat i po ukončení placené stáže.

Program před lety vznikal s tím, aby si studenti v praxi osahali celý vývojový proces. Dodnes získávají nejen reálnou zkušenost s programovacím jazykem Python či JavaScript a verzovacím nástrojem git, ale i s životním cyklem softwaru a trendech, což zahrnuje automatizaci testování, využití cloudových technologií, dockeru či CI/CD. Zároveň ale mají stážisté možnost ve firmě nasát atmosféru kamarádských vztahů i domácké prostředí. To potvrzuje bývalá účastnice Natália: „Student pool mi doporučil kamarád, který se jej účastnil pár let dozadu, a dokonce tam po jeho úspěšném dokončení zůstal pracovat. I mě lákala možnost naučit se něco nového přímo od profíqů. Díky trpělivému mentorovi jsem vždycky věděla, na čem bych měla zapracovat, co zlepšit. Nezalekl se žádné mé otázky, pečlivě všechno vysvětlil a vždycky správně nasměroval. Stáž mi tedy, kromě super zážitku, pomohla lépe poznat svůj styl práce a i to, jak ho zlepšit. Za to jsem velmi vděčná.“

Každý student má během stáže mentora

Obdobnou zkušenost mají i další absolventi programu. Například Alfons si při zmínce o student poolu vybaví zábavný kolektiv a hodně společných akcí, například páteční firemní snídaně. „Pochopil jsem tu, že všechno se dá naučit a nejdůležitější při výběru práce je kromě platu hlavně dobrý kolektiv a pracovní prostředí,“ shrnuje Alfons. Jako zajímavou možnost vnímá zpětně stáž i Vojta, který v profiqu pracoval ještě další tři roky: „Získal jsem tu hodně zkušeností ohledně práce v IT a co vše za tím stojí, stejně jako přehled o reálné využitelnosti školních znalostí.“ I proto to pro něj od začátku byla lepší možnost, jak si vydělat nějaké peníze, než klasická brigáda.

Každý pátek se celá firma potká na společné snídani

Také Tomáš v profiqu po skončení stáže zůstal a dnes má na starosti firemní infrastrukturu: „Bola to skvelá príležitosť, ako vidieť reálne IT projekty bez predchádzajúcich znalostí. Okrem toho väčšina firiem požaduje po škole nějaků prax a student pool rieši práve tento problém, že si schopný spojit prácu so školou.“ Také Tomáš si velmi cení nejen získaných zkušeností, ale i toho, že je mohl hned využít ve škole. Bylo tak pro něj snazší spojit studium s prací.

„Spousta pythonu, zážitků a legrace,“ odpovídá Kateřina na otázku, co se jí vybaví při vzpomínce na stáž, a pokračuje: „Vzhledem k tomu, že informatiku studuju, jsem si chtěla školní vědomosti doplnit o ty z praxe a podívat se, jak vše chodí. U profiqu mě zaujala velmi přátelská a otevřená atmosféra v celé firmě, ale především to, že na stážisty není koukáno spatra. Jsou rovnocennými členy týmu a mají možnost se podívat pod pokličku různých projektů.“ Díky stáži si rozšířila jak svoje hard skills, například vývoj kódu nebo práci s databází, tak soft skills, jako byla komunikace s kolegy. „Děkuji za trpělivost mentorů, kteří mi dávali neustálou zpětnou vazbu na práci, a která byla občas plná oprávněné kritiky. Zároveň jsem se utvrdila v tom, že je důležité nebát se udělat krok do neznáma a využívat příležitostí, jako je student pool, na maximum,“ uzavírá Kateřina.

 

Přihlas se do student poolu: vyzkoušej si práci na mezinárodních projektech a získej nové přátele!

Přidej se