Pracuj pro Silicon Valley profiq

Tech trendy pro rok 2021

Rok 2020 technologiím určitě zase velmi přál, ale nejednalo se o všestranný a přirozený rozvoj jako dosud. Díky globální epidemii se i technologický svět soustředil především na ty aspekty, které usnadňovaly život na Zemi plné nebývalých omezení. Namátkou můžeme jmenovat boom e-commerce či videokonferenčních platforem. Které oblasti kvůli tomu zůstaly za očekáváním a na co se v letošním roce můžeme těšit především?

před 3 roky •
Technologické trendy 2021

Rok 2020 byl rokem nečekaných situací a z nich vyplývající nejistoty. Zároveň se stal i obdobím, které ukázalo význam řady technologií, ale zároveň je podrobilo zátěžovému testu. Praxe nejednou naznačila, že mnoho z nich je asi méně rozvinutých, než jsme mysleli – jako v případě AI a strojového učení. Pozornost na sebe upoutaly i giganty jako Google, ale hlavně Twitter a Facebook tím, jak ne/podporovaly šíření různých informací souvisejících s Covid-19. Velmi pravděpodobně tak urychlily již nastoupenou cestu ke své regulaci.

Umělá inteligence, IoT, virtuální a rozšířená realita. To jsou již stabilní hvězdy přehledů nejvíce se rozvíjejících oborů a nejinak tomu je i pro rok 2021. V případě AI se očekává například její posun blíže či přímo do zařízení, které ji využívají (Edge AI), ale i vývoj v oblasti kreativity. Od internetu věcí pak má dojít k posunu k IoB, tedy internetu chování. I virtuální a rozšířená realita (souhrnně XR, tedy Extended Reality) se budou dále rozvíjet. Letos lze čekat zmenšení a integraci přístrojů, nebo jejich častější využití v oblastech jako je zdravotnictví či výuka. Svou šanci zde větří například Facebook nebo Apple.

A nejspíš budou hrát roli i v dalších trendech, například v Employee Experience (EX), tedy zkušenost zaměstnanců při vzdálené práci, či Total Experience (TX), což je komplex uživatelské, zákaznické, nebo zmíněné zaměstnanecké zkušenosti. To vše bude umožněno rozšiřováním 5G technologií, což nastartuje masové užívání pokročilých technologií.

Hyperautomatizace je pak trendem navazujícím a zastřešujícím různé druhy automatizace a robotizace, například procesů (RPA). Vychází z myšlenky, že co lze zautomatizovat, má být zautomatizováno. Tento princip dosud ve světě byznysu postupoval docela pozvolně, mimo jiné proto, že řada ve firmách používaných systémů nebyla kompatibilních. Pandemie v tomto ohledu zapůsobila jako katalyzátor a věci se daly do pohybu v celých odvětvích. Příkladem za všechny může být bankovnictví. 

A když už letos někam vyrazíte autem, můžete zaznamenat i zlepšení autonomního řízení. Především Driver monitoring systémů (DMS), kdy se monitoring zajišťující bezpečnost přesune od sledování vnějších proměnných ke snímání parametrů řidiče. To má být pro zdokonalení systémů autonomního řízení (ADS) v roce 21 zásadní.