Carl Jung kdysi řekl: „Tvůrčí mysl si hraje s objektem, který miluje.“ Stejně jako Jung i my věříme, že hra může být hnacím motorem inovací, a někdy platí, že čím divočejší nápad, tím lépe. ?
Možná si kladete otázku, proč by někdo dával počítač do kapaliny (v našem případě do minerálního oleje)? A my na to říkáme: „Proč někdo leze na Mount Everest? Protože může.“ No a tak jsme to udělali! Vytvořili jsme počítač s Linuxem z upcyklovaných počítačových dílů, ponořili ho do minerálního oleje, osvětlili LED pásky a přidali LEGO loď, protože žádné akvárium není úplné bez potopené lodi. A co je nejlepší, šlo o týmovou práci.
Ze starších notebooků jsme vzali počítačové součástky, včetně základní desky, procesoru, modulů RAM, pevného disku, napájecích modulů a pevných disků. Ačkoli to není nutné k provozu počítače, použili jsme při nastavení starší GPU. Koupili jsme 15 litrů minerálního oleje Shell tellus s2 mx 46 od kamaráda zemědělce za dobrou cenu. UPOZORNĚNÍ: Nezkoušejte tohle bez pomoci odborníků na olej a počítače. ?
Napájecí zdroj s napětím 220 V je umístěn na boku nádrže a je podepřen dvěma díly ve tvaru písmene L, které jsme vytiskli na 3D tiskárně. IO porty ve spodní části nádrže podporují základní desku a vytvářejí prostor pro LAN kabel. Teplota systému před ponořením byla při zátěži přibližně 70 C. Po ponoření dosahuje maximálně 40 C a zůstává stabilní.
Jedno malé, ale významné opomenutí vedlo k velmi zábavným a chaotickým výsledkům… zapomněli jsme akvárko zakrýt! Výsledkem je, že na dně se nyní trvale usídlily dvě velké mouchy. Bylo by to ještě vtipnější, kdyby byly ve starých potápěčských oblecích a vznášely se kolem potopené truhly s pokladem. Chaotická část nastala, když ventilátor CPU narazil na hladinu oleje a všechny nás postříkal. Všichni jsme zpanikařili – někteří z nás se běželi schovat a jiní improvizovaně vytvořili kryt, aby nepořádek omezili.
Byla to zábava? Naučili jsme se něco? Stálo to za to? Ano, ve všech bodech. Je to reálná možnost chlazení počítače? No, jak se to vezme. Teplota je nízká i při zátěži, ale nevýhodou je například opravdu mastný servis, pokud se něco pokazí. A navíc olej je celkem drahý. Ale to všechno jsme věděli dopředu. Dělali jsme to hlavně pro zábavu! Je uklidňující sledovat, jak se ventilátor procesoru v kapalině pomalu točí.
Linux aquarium PC je nyní stálou součástí naší ostravské kanceláře. Používáme ho na „podvodní testování softwaru“ tak, že na něm spouštíme agenta GitLab CI/CD. Přesvědčte se sami. ⬇