Pracuj pro Silicon Valley profiq

Poštovní drony zazvoní u vašich dveří už zítra

Když před dvěma lety ohlásil Amazon, že chce k transportu svých zásilek zákazníkům používat drony, kdekdo to považoval za marketingovou snahu upoutat pozornost.

před 8 roky •

Později obdobný záměr oznámil i Google a koncem loňského roku se přidal i Wal-Mart. K tomu je nutné přičíst řadu dalších společností experimentujících s poštovními drony, jako například francouzskou či německou poštu anebo čínský holding Alibaba.

Výsledky pokusů a dosavadní úspěchy budí dojem, že doba, kdy si budeme moci objednat zboží například u Amazonu s jeho službou Prime Air zajišťující dodávku do 30 minut, není daleko. Jak na listopadovém videu vysvětluje z pořadu Top Gear známý Jeremy Clarkson, bude stačit na zahradu položit ceduli označující místo vykládky a odeslat povolení k přistání.

Na druhou stranu bude nutné vyřešit ještě celou řadu problémů. Jedná se především o regulaci ze strany státních či nadnárodních institucí, které dosud jednotná pravidla pro komerční provoz dronů nevydaly. Stejně tak nebude jednoduchá ani logistika zajišťující provoz daných systémů. Tím spíše, že Amazon nebo i Wal-Mart předpokládají užití různých strojů pro odlišné způsoby využití. A to nemluvíme o rozmarech počasí, problematice nosnosti a doletu, hackerech, zlodějích anebo bezletových zónách. Konečně, kolik lidí asi bude chtít mít nad svým domem letovou trasu pro drony? Například v Nizozemsku trénuje policie na odchyt dronů orly.

Část z výše uvedených nástrah by mohl řešit systém pojízdných robotů, jako například od společnosti Starship Technologies. Produkt firmy založené tvůrci platformy Skype by měl umět dodat zásilku do půl hodiny. Kvůli ochraně před nenechavci pak bude balíček přepravován v zajištěné schránce, kterou si příjemce odemkne pomocí mobilní aplikace.

Jak už však bylo zmíněno, zásadní překážkou jsou nyní regulace. Amazon proto zvažuje zahájení provozu mimo Spojené státy, Google by rád spustil komerční lety „někdy“ v průběhu roku 2017. Jak ale ukazují příklady start-upů Flirtey či Matternet, oficiální místa lze k přijetí nového druhu technologií pošťouchnout. Obě uvedené firmy totiž provozují své systémy pro dopravu zdravotnických materiálů. A jakmile jde o zdraví, či dokonce o život, nechá se všude na světě obměkčit i razítko úředníkovo.
 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Valley pracovně?

Přidej se

 
 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley