Pracuj pro Silicon Valley profiq

Vývojová centra automobilek se stěhují do Valley

Auta se v posledních pár letech mění přímo před očima. Přesněji jejich technologie, jimiž jsou dnešní dvoustopá osobní motorová vozidla napěchována. Ještě jsme si nezvykli na kamery a řadu čidel a už máme běžně automatické parkování.

před 8 roky •

Další vymoženosti budou následovat v rychlém sledu. Autoprůmysl se mění obrovským tempem, stejně jako se radikálně mění chápání dopravní technologie a pojetí automobilové dopravy samotné.

To vnímají i samotní výrobci. Svá hlavní vývojová centra proto do Silicon Valley umisťují nejen japonští producenti jako Toyota či Honda, ale i Mercedes-Benz, Bosch, Continental a další. Dokonce i tradiční američtí giganti Ford či General Motors, jejichž domovinou je obvykle Detroit, stěhují svá oddělení výzkumu na opačnou stranu Spojených států. Pod vedením Tesly se tak z výrobců automobilového hardwaru stávají čím dál významnější softwaroví vývojáři.

Proces sbližování počítačového a automobilového průmyslu je samozřejmě veden i z druhé strany. Specialisty na automotive najímá Apple, Google již před časem představil své samořídící auto a nyní se očekává, že spolu s Fordem oznámí založení společného podniku. Například i společnost Nvidia, která se dosud zaměřovala na počítačovou grafiku, obrací nyní svoji pozornost na autoprůmysl. Zde očekává růst, zatímco prodeje PC stále klesají. Konečně jeden z jejích šéfů to komentoval slovy: „Co způsobil smartphone v oblasti mobilní komunikace, to se nyní děje s automobily.“

Především v Evropě dnes řada mladých lidí nepovažuje za podstatné vlastnit automobil, chtějí mít raději poslední chytrý mobil či tablet. Proto dávají smysl nastupující trendy jako autonomně jezdící vozy našlapané systémy in-car entertainment (ICE, případně in-vehicle infotainment – IVI). A to nemluvíme o nastupujícím internetu věcí (IoT – Internet of Things). U výrobců, kteří se v IoT angažují, jsou auta v centru pozornosti. Již nyní se používá výraz connected car, tedy auto připojené k internetu umožňující sdílet tento přístup s dalšími zařízeními jak uvnitř, tak i vně vozu. Díky Detroitu a Silicon Valley bude tedy zřejmě možné považovat USA za místo, kde se zrodila první, ale i druhá automobilová revoluce.

TIP na knihu: Ashlee Vance: Elon Musk
Pokud chcete nahlédnout, jak uvažuje „myšlenkový otec Tesly“ a jedna z nejvýraznějších osobností v Silicon Valley, nenechte si ujít tuto velmi čtivou biografii.

Rasta

 

„Automotive je pouze jedna z oblastí, kde se vývoj přesouvá do Silicon Valley. V rámci IoT se softwarové technologie rozšíří v podstatě všude – domácí elektronika a inteligentní domy jsou jen začátek.“

 

 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Valley pracovně?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley