Pracuj pro Silicon Valley profiq

Silicon Valley jako State of Mind

Těžko byste hledali někoho, kdo by nevěděl, že „Silicon Valley“ je přezdívka jižní části sanfranciského zálivu. V dnešní době rychlé a prostorem téměř neomezené komunikace je ale místo na mapě stále méně podstatné. Silicon Valley jako světové centrum pokroku a inovací v IT se tak stále více stává především jejich symbolem, či prostě „stavem mysli“.

před 7 roky •

Silicon Valley jako geografická lokalita, tedy území v údolí Santa Clara, na severu hraničí se Sanfranciským zálivem, není samo o sobě v zásadě ničím až tak neobvyklé. Není to typická turistická destinace s grandiózními monumenty, teplým mořem, úchvatnými stavbami nebo hlubokým historickým příběhem. Na Silicon Valley je zajímavé hlavně to, co se zde děje v oblasti inovací a technologií, a především, co tato „podnikatelská exploze“, trvající už půl století, symbolizuje.

V Křemíkovém údolí, které bývá svým významem často přirovnáváno k antickému řecku nebo renezanční Florencii, narazíte na světoznámé společnosti i osobnosti doslova na každém kroku. Celkem zde působí přes 20 000 technologických firem. Mnoho z nich spadá do kategorie start-upů, které se rodí a zanikají každým dnem. Ty, které přežijí, se mohou stát dalšími legendami a zařadit se po bok ostatních, zavedených velikánů.

To, že „Silicon Valley je stav mysli,“ použil nedávno například Pedro Borio, generální konzul Brazílie v San Franciscu, na jedné z konferencí. Skutečné kouzlo Silicon Valley, vzorového startupového ekosystému podle něj spočívá ve vytvoření vhodného prostředí ke shromažďování a propojování brilantních „mozků“ a talentů. To vytváří příležitost pro synchronismus a když jsou dílčí inovativní a exekutivní aktivity svedeny úspěšně dohromady, snáze se může zrodit něco skutečně převratného. A to se ve Valley skutečně děje na každodenní bázi.

V rozhovoru pro Business Grapevine vysvětlil Robbie Clutton, ředitel Pivotal Labs, jak nejlépe dosáhnout stavu mysli symbolizovaného Silicon Valley. V jeho pojetí toto duševní rozpoložení neoddělitelně souvisí s podstatou lidské evoluce: adaptací a schopností uchopit a přijmout změnu. „Filozofie dokonale ilustrovaná Silicon Valley,“ řekl Clutton. „Tento na zákazníka soustředěný, podnikatelský přístup k inovacím dává organizacím ideální příležitost uchopit digitální příležitost oběma rukama.“

Křemíkové údolí zkrátka není jen „pojmenovanou lokalitou“, ale na obecné úrovni dnes symbolizuje rozvoj, pokrok a inovaci. Je ideálním prostředím pro rozvoj úspěšných technologických firem, které zde vznikají, ale také těch, které sem dodávají své služby nadálku.

 

A co vy? Chtěli byste zažít atmosféru Silicon Valley osobně? Přidejte se k nám!

Přidej se