Pracuj pro Silicon Valley profiq

Firmy v SV průkopníky v dovolených

S možností čerpat placenou dovolenou jsou v USA skutečně na štíru. Spojené státy jsou jedinou vyspělou ekonomikou na světě, kde není uzákoněna povinnost takové volno poskytovat.

před 8 roky •

Nemluvě o placených státních svátcích, které zde rovněž prakticky nemají. Jsou také jedinou ekonomicky vyspělou zemí, kde není zavedena státem hrazená mateřská dovolená. V tomto ohledu jsou spolu s Papuou-Novou Guinejí, Libérií a Surinamem dokonce jediní na světě.

Výjimku z těchto podmínek tvoří v USA na dobrovolné bázi řada firem, většinou se ale koncentrují v Kalifornii. Již dříve proběhly médii zprávy, že například Reed Hastings, zakladatel Netflixu, začal zaměstnancům přidělovat volné dny podle toho, kolik sami chtějí. Stačí prý jen probrat své představy o dnech odpočinku s nadřízenými. Jiný princip zavedla společnost Evernote, která má za týden volna zaplatit zaměstnancům tisíc dolarů.

V poslední době se podmínky začínají zlepšovat i u outsourcovaných zaměstnanců pracujících v podpůrných profesích jako kuchaři, ochranka nebo řidiči. Poslední jmenovaní měli například loni svou první placenou dovolenou na Den díkůvzdání. Některé společnosti v Silicon Valley, jako například Google, začínají takové profese zaměstnávat napřímo, aby nemusely rozdílné podmínky vyrovnávat pomocí kompenzačních balíčků. Tuto cestu nedávno zvolil eBay.

Čím dál intenzivněji podporovanou skupinou jsou pak rodiče. Spotify například nabízí na místní poměry neuvěřitelně velkorysé podmínky: plně hrazené půlroční volno. A to nejen pro matky, ale i pro otce, a to včetně párů stejného pohlaví. K trendu se přidal také Amazon, který nově dává dvacet týdnů placené mateřské matkám a šest týdnů druhému z rodičů – tedy otcům i partnerům stejného pohlaví. Možná se ale jen snaží konkurovat již zmíněnému Netflixu, který rodičům nabízí „neomezenou“ placenou dovolenou dlouhou až jeden rok.

Mezi nejlepšími zaměstnavateli se drží také IBM, kde je podpora pracujících rodičů dlouhodobě součástí firemní kultury. Společnost tak zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pomáhá splácet vysokoškolské úvěry nebo hradí určitá ošetření pro rodiče hendikepovaných dětí. Pokrývá dokonce i zmrazení vajíček v případě zdravotního stavu ovlivňujícího plodnost, stejně jako služby spojené s náhradním mateřstvím.

Výše popsané benefity ale zatím tvoří spíše zářné výjimky než zaběhnutá pravidla. V oblasti IT profesní život ve Státech dosud běžně začíná s deseti dny dovolené ročně, která narůstá postupně s odpracovanými roky. Po dvaceti letech se zaměstnanci obvykle dostanou někam ke dvaceti dnům, což je skoro tolik dovolené, jako mají v České republice i úplní junioři. Nicméně v mnohých firmách v Americe mají i po tolika letech praxe stále jen nějaké tři týdny volna. Z tohoto pohledu se může pro mnohé jevit jako nejlepší varianta práce pro americké firmy od počítače u nás v Česku.

 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Valley pracovně?

Přidej se

 
 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley