Pracuj pro Silicon Valley profiq

Jak nastartovat business v Silicon Valley

Říká se, že podnikatel, který rozbíhá startup, má obvykle víc času než peněz. Nemá prostředky na zkušené zaměstnance a externí konzultanty, kteří by mu pomohli. Do rozvoje své firmy je nucen investovat především vlastní čas, dělá si vlastně všechno sám. U velkých firem to už bývá naopak, ty si kupují služby, které nepatří do jejich core businessu.

před 8 roky •

I startupový podnikatel má ale na výběr, potřebné finance si může půjčit od investorů, například na burze nebo od investorů disponujících venture kapitálem. Může mu to uvolnit ruce a umožnit rychlejší růst, ale zároveň ho to zaváže. Při svých rozhodnutích musí vzít v potaz názory a záměry investorů, ztrácí svoji nezávislost. Zkrátka – „něco za něco“.

Gabor_new_bwKdyž jsme začínali podnikat, tak jsme došli k závěru, že investory nepotřebujeme, protože nechceme nakoupit nic velkého,“ vzpomíná na začátky Gábor Puhalla, CEO a spoluzakladatel firmy profiq. Jak spolu s druhým ze zakladatelů Rastislavem Kanóczem s úsměvem říkají, potřebovali k práci dobrý počítač a monitor, připojení k internetu a židli. Neměli plány na okamžitý, dramatický růst, který je bez větší investice nepředstavitelný. „Věděli jsme, že o naši práci je v Silicon Valley zájem, a chtěli jsme zkusit do toho jít. A ono to šlo,“ říká Gábor.

Zájem o práci profiqu rostl, a tak se rozrůstala i firma. „Nám ten postupný rozvoj vyhovuje. Dokážeme si udržet lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Vnímáme také to, že skokový růst by byl na úkor kvality lidí, které přijímáme,“ vyjmenovává výhody prvotního rozhodnutí Rasťa. Nábor se dá podle něj dělat velmi rychle, nebo velmi kvalitně, obojí dohromady jde jen stěží. Oba zakladatelé upřednostňují ve svém rozhodování kvalitu před jinými výhodami. „Podnikáme v souladu s našimi potřebami a hodnotami. Nejde jen o peníze, se svojí prací chceme být spokojeni,“ vysvětluje Gábor.

Tento přístup se pak přenáší i na firmu a její zaměstnance. Odvádějí kvalitní práci, se kterou jsou spokojeni a kterou jsou schopni sladit se svým osobním životem. „Postupný růst šel ruku v ruce se získáváním zkušeností, byl plný úspěchů i selhání. Rozrůstáme se už šestým rokem a je radost vidět ovoce, které to přináší.“ uzavírá Gábor Puhalla.
 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Valley pracovně?

Přidej se

 
 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley