Pracuj pro Silicon Valley profiq

Jak se stát Google Developer Expertem

Když vybíráme nového parťáka do týmu, je pro nás podstatné jeho nebo její nadšení pro IT, chuť na sobě neustále pracovat a nevyčerpatelný drive třeba na řešení bugů 🙂 Takovým typickým IT nadšencem je kolega Dominik Šimoník, člen našeho Divvy týmu, který je od listopadu 2019 navíc v mezinárodním 40 členném programu Google Developer Expertů pro Firebase. Zajímá vás, jak se do takové skupiny dostat a co je nutné pro to udělat? Tak tady vám na toto téma přinášíme s Dominikem rozhovor.

před 5 roky •
kolega Dominik Šimoník přednášel na DevFestu 2019
Dominik Šimoník na DevFestu 2019

kolega ve společnosti profiq Dominik Šimoník

Vezmeme to od začátku, jak si tě IT našlo?

Moje cesta k IT byla podobná jako u většiny kolegů. Od dětství jsem se šťoural v počítačích, hrál jsem počítačové hry a lákalo mě naprogramovat si nějakou vlastní. Na střední škole jsem si říkal, že by bylo fajn naučit se nějaký programovací jazyk. V mém okolí se hodně objevovaly C# a C++, tak jsem si udělal certifikát na objektově orientované programování v C#. Po střední bylo tedy celkem logické, že moje kroky vedly na FEIku (Fakulta elektrotechniky a informatiky při Vysoké škole báňské – Technické univerzity Ostrava). Studium mě tam ale moc nebavilo ani nemotivovalo, a když se k tomu přidaly ještě nějaké osobní problémy, byl jsem nucený po prvním ročníku přejít na kombinované studium.

To znamená, že jsi začal pracovat. Jaká byla tvoje první pracovní pozice?
Přesně tak, když jsem přešel na kombinované studium, musel jsem si najít práci. Neměl jsem tehdy žádné pracovní zkušenosti, tak jsem nastoupil do jedné firmy na místo skladníka. Tam ale zaznamenali, že mám v životopise uvedené nějaké zkušenosti s programováním a že mám ten certifikát na programovací jazyk. Tak mi nabídli, jestli bych pro ně nechtěl pracovat jako programátor. Prokázal jsem svoje znalosti a vyšlo to. Pracoval jsem tam 3 roky hlavně jako Android vývojář, ale zároveň i jako PHP vývojář. Byli jsme malý IT tým, takže každý měl na starosti více systémů a musel umět skoro všechno.

Jak se stalo, že jsi se zapojil do komunity Google User Group?
Na podzim v roce 2017 se v Polsku konala konference Google Developer Days, což je celosvětová konference, která se tenkrát po dlouhé době měla konat v Evropě. Jenom vstupenka tam ale stála 300$, což tehdy bylo trošku mimo moje možnosti. Začal jsem zjišťovat, jestli by se nedala nějak získat sleva, až jsem dostal doporučení právě na komunitu Google User Group v Ostravě s tím, že by mi možná mohla pomoc slevu získat. Když jsem se s nimi spojil, chtěli vědět, co dělám, a jestli bych se nechtěl do GUG zapojit a pomáhat s organizováním akcí. V té době jsem byl otevřený naprosto všemu a do všeho jsem se vrhal po hlavě, takže jsem se pustil i do GUG. Díky tomu, jsem se nakonec dostal na konferenci zadarmo a stálo to za to. Objevil jsem tam super nové technologie a získal hodně zajímavých informací.

Logo Google konference I/O v USA

Jaký má vlastně GUG cíl?
Hlavní cíl Googlu v rámci komunit po celém světě, jako je naše Google User Group, je zlepšování znalostí všech v IT technologiích a čerpání síly z komunit. Mírně v popředí jsou ale samozřejmě technologie Google. Google User Group jako taková, je potom komunita nadšenců, kteří mají rádi nejen Google technologie a chtějí věnovat svůj volný čas (bez nároku na jistou odměnu) organizování akcí a předávání svých znalostí. Občasnou odměnou může být návštěva konferencí, já jako člen GUG jsem měl například možnost podívat se do San Francisca na jednu z největších IT konferencí na světě, Google I/O. Byl to neskutečný zážitek, který mi umožnil setkat se s vývojáři z celého světa a zároveň načerpat znalosti v nových technologiích.

Říkal jsi, že ses svého času vrhal do všeho. Máš zkušenosti i s jinými IT komunitami?
Po Google konferenci v Polsku se mi shodou náhod naskytla ještě příležitost zapojit se do komunity Czechitas. Nabídli mi, jestli bych jim pomohl s koučováním. A i když to pro mě byla novinka, tak jsem se do toho opět vrhnul po hlavě a zapojil jsem se do koučinku holek v IT. Potom, když jsem nastoupil do profiqu, jsem se ještě zapojil do komunity Moving Fast. Což je iniciativa, která pořádá odborné meetupy a profiq je jejím zakladatelem. Všechny tyto aktivity jsou pro mě jakýmsi hnacím motorem, abych prohluboval své znalosti napříč celým IT oborem.

Dominik Šimoník přednášel na meetupu Moving Fast

Jednou z možných aktivit v rámci komunit je přednášení na konferencích a meetupech. Jak se s tím sžíváš?
Věnoval jsem se převážně Angularu a Firebase, kde jsem například pomáhal v celosvětové komunitě kolem těchto dvou technologií s přípravou článku a zdrojových kódů, které k němu byly potřeba. A po nějaké době jsem získal dojem, že bych si o Firebase mohl vyzkoušet udělat přednášku pro pár lidí. Chtěl jsem si ověřit, jak mi to půjde a jaký by to mohlo mít ohlas. Zjistil jsem, že vzhledem k mojí ukecanosti, by mi to mohlo docela jít a že by to mohlo lidi i bavit. Od té doby se tomu věnuju a po každé přednášce přemýšlím nad věcmi, které pro příště musím zlepšit. Nejdříve jsem nabídl své lektorské služby v Czechitas a později i GUG a Moving Fast. Objevil jsem se například na akcích jako je DevFest v Pardubicích nebo Praze a vždycky jsem rád za kritický feedback, protože díky němu se můžu dál zlepšovat.

A kdy vlastně jsi začal pracovat pro profiq?
Na konci roku 2018 jsem sice trávil hodně času pomáháním v komunitách, lektorováním a koučováním, ale měl jsem pocit, že na své pracovní pozici stagnuju a nemám, kam dál se posunout. Část týmu se navíc v mezičase vyměnila, tak jsem se pro změnu práce rozhodl i já. O profiqu jsem věděl delší dobu, protože ve stejné budově čirou náhodou sídlí spoustu známých tváří včetně mojí mamky. Tak jsem v době, kdy jsem cítil, že se chci posunout, profiq kontaktoval a dostal jsem nabídku práce v Divvy teamu. Prošel jsem pohovory, kde si prověřili moji motivaci a technické znalosti. Zajímalo je ale mimo jiné také, jaké jsou mé představy o práci pro profiq, abychom naší spolupráci nastavili co nejvíce ke spokojenosti obou stran.

profiq kolega Dominik Šimoník, Google Developer Expert na Firebase

A co bylo dál?
Přibližně tou dobou moje aktivita v podobě přednášek a článků zaujala jednoho Google Developer Experta, podle kterého byly moje znalosti o Firebase více než dostačující a pozval mě do Google Developer Expert programu. V praxi to znamenalo vyplnit nějaké formuláře a udělat pár pohovorů, na jejichž základě mě v listopadu 2019 přijali. Stal jsem se tak jedním ze 40 Google Developer Expertů zaměřených na Firebase na světě.

Co to v praxi znamená být Google Developer Expertem?
Tento titul není doživotní a budu ho muset neustále obhajovat svojí činností, kterou budu prokazovat znalosti dané problematiky. V případě Google Developer Experta musíte mít o dané technologii nebo problematice vynikající znalosti, abyste byli schopni o ní přednášet a předávat své znalosti dál. Ale samozřejmě i s ohledem na neustálý vývoj se může stát, že GDE narazí na problém, s kterým potřebuje poradit. A právě v tu chvíli je velká výhoda být součástí této celosvětové komunity, díky které má Google Developer Expert přístup ke všem potřebným informacím. Například já mám v rámci Firebase možnost zeptat se přímo zaměstnanců Google – vývojářů dané technologie, na kterou se zaměřuji. Zároveň jsou experti posíláni na konference po celém světě. Když si některá konference vyžádá konkrétního experta, tak mu Google například proplatí cestu. A v neposlední řadě je obrovskou výhodou, že máme přístup a kontakt k ostatním expertům, kteří jsou skvělí a vždy ochotni pomoct.

profiq kolega Dominik na kole v USA

Předpokládám, že v rámci programu je hlavním jazykem angličtina. Jaká je k tomu potřeba její úroveň?
Pohovory a komunikace v rámci komunity probíhají samozřejmě v angličtině, ale Google Developer Expert může ve své zemi přednášet ve svém rodném jazyce. Na začátku tedy není vyžadována úplně dokonalá angličtina, ale je dobré na ní pracovat. Pokud totiž nebudu schopný v angličtině přednášet, tak nebudu mít možnost 100% využít expertní program a tím pádem se vyvíjet tak, jak bych chtěl. Zlepšování úrovně angličtiny samozřejmě pomůže i mé práci v profiqu, kde jsem v častém kontaktu se zástupci našich klientů v USA a musím s nimi řešit odborné věci. No a v rámci cestování se přece dobrá angličtina hodí skoro vždycky 🙂

Chceš pracovat s lidmi, jako je Dominik?
Chceš mít dobrou práci se světovým dosahem?

Dej nám o sobě vědět právě teď!

Přidej se

Nebo mrkni na naše otevřené pozice.