Pracuj pro Silicon Valley profiq

Politická korektnost jako standard i v IT

Hranici mezi tím, co je a není politicky korektní, hledají stále i v USA, kde má tento pojem kořeny a odkud se šíří do světa. Snaha o potlačování skutečných i domnělých nerovností ovšem není jednoduchá, obzvláště v prostředí, které mírně řečeno není rovnoměrně diverzifikované. Například jako v Silicon Valley, kde působí především muži.

před 8 roky •

Samozřejmě, i v Křemíkovém údolí působí nemálo žen, a mnoho z nich na významných postech. Nicméně velká řada z nich se svěřila s tím, že se stala terčem nekorektního jednání kolegů. Podle průzkumu mezi 200 ženami na seniorních pozicích ve Valley jich například 60 procent čelilo v práci nežádoucím sexuálním návrhům, převážně ze strany svých nadřízených. A například CFO společnosti Alphabet (mateřská společnost Googlu) Ruth Porat byla letos v červnu na výroční schůzi akcionářů jedním z nich oslovena nestandardně jako „the lady CFO“. Na rozdíl od kolegy, který byl podle společenských konvencí osloven „Mr. Drummond“.

Zaměstnanci Googlu, a to ženy i muži, v reakci na to vyhlásili dva letošní červnové dny jako Lady Day a přidali v e-mailových podpisech přízvisko lady k názvům svých pozic. Z pohledu střední Evropy pak může vyvstat otázka, do jaké míry se jedná o skutečný problém a kdy je pozornost zvýšená především kvůli tomu, že téma je ve Spojených státech sledováno citlivěji než u nás. Své o tom ví i Gábor Puhalla, CEO a spoluzakladatel firmy profiq. „Podle mé zkušenosti je běžné se ve firmách v Silicon Valley chovat v podstatě tak, jak je to obvyklé v českém prostředí. Konečně naše kultura či morálka v práci se od té americké zas tak neliší. A pokud člověk sám nedokáže rozpoznat, co je a co už není vhodné chování, měl by se opřít o postoj ostatních. Jakmile dá třeba některý z kolegů najevo, že se mu něco příčí, je nutné to respektovat,“ říká Gábor.

Vysvětluje také, že je v pořádku přátelsky člověka obejmout, polibek na tvář je naopak neobvyklý a může být vnímán až jako nemístný. Někdy se ale setkal s požadavky, které budily rozpaky. „Zcela vážně nás kdysi například upozorňovali na to, že bychom si neměli na stůl dávat fotku své ženy z dovolené v plavkách. Osobně to považuji spíš za otázku vkusu – že by taková fotka měla být vnímána jako něco nepřijatelného, to se mi nezdá,“ usmívá se Gábor. Závěrem ale potvrzuje, že určitě ne všechny ženy ve Valley se cítí být druhým pohlavím nějak ohrožovány a řada z nich se na realitu IT světa dívá s nadhledem: „Například jedna z našich obchodních partnerek s úsměvem říkává, že má za svou kariéru plno skupinových fotek, kde jí společnost dělá už ‚jen‘ dalších padesát mužů.“
 

A co vy? Chtěli byste se do Valley podívat osobně až pojedete na služebku?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley