Pracuj pro Silicon Valley profiq

Kdo v IT firmách sotva vyjde s výplatou?

Kalifornie je nejbohatším státem americké Unie a zdejší minimální mzda ve výši 10 dolarů na hodinu patří k nejvyšším v USA. I tak, anebo možná právě proto, se v oblasti Silicon Valley najdou lidé, kteří se svým příjmem vyjdou jen stěží.

před 8 roky •

Jedná se o zaměstnance servisních profesí, jako jsou údržbáři, ostraha nebo obsluha bufetů. Ti například vzhledem k velkému počtu dobře placených zaměstnanců a z toho plynoucí vysoké poptávce po ubytování v oblasti jen obtížně seženou dostupný podnájem. I v případě těchto zaměstnanců se však situace pomalu mění k lepšímu.

Například řidiči společnosti Compass Transportation, která poskytuje své služby třeba Applu, PayPalu nebo Yahoo, dostali přidáno a berou nyní mezi 25 a 31 dolary na hodinu. Loni také měli svou první placenou dovolenou na Den díkůvzdání. Ještě rok předtím přitom brali mezi 17 a 19 dolary na hodinu a neměli žádnou placenou či nemocenskou dovolenou. Některé společnosti v Silicon Valley, jako například Google, je na protest proti špatným podmínkám pracovníků u subdodavatelů servisních činností začínají zaměstnávat napřímo. Jiné firmy se snaží rozdílné podmínky vyrovnávat pomocí kompenzačních balíčků. Tuto cestu nedávno zvolil třeba eBay.

Pozitivně na volání po spravedlivějších podmínkách reagovaly i další společnosti. Facebook například oznámil, že pro zaměstnance subdodavatelů pracující pro firmu v USA bude požadovat minimálně 15 dolarů na hodinu, placenou nemocenskou a další benefity. Možná paradoxní je, že v jednom z předních světových center hi-endových technologií a líhně nových způsobů pojetí práce a života, jako jsou tzv. sharing či gig economy, nacházejí pracovníci s nízkou kvalifikací zastání u staletími prověřené instance, jíž jsou odbory. Například Service Employees International Union vede kampaň za zlepšení podmínek pracovníků ostrahy hlídající budovy technologických firem.

Také politici se přidávají k tomuto tlaku a chtějí v Kalifornii zvednout minimální mzdu na 15 dolarů do roku 2022. Uvedený krok vnímá vzhledem k nejistým dopadům jako rizikový i řada levicových ekonomů, o těch pravicových a samotných podnikatelích ani nemluvě. Například Paul Graham, z jehož stáje pochází řada úspěšných společností jako Airbnb či Dropbox, v tom vidí konec start-upů. Argumentuje, že právě možnost nerovnosti generuje a motivuje k rychlému růstu firmy přinášející inovativní řešení, a je proto vhodné zaměřit se na jiný aspekt – a to na boj proti chudobě, kterou vnímá jako něco jiného než nerovnost.

 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Valley pracovně?

Přidej se

 
 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley