Když dojde na kanceláře, objevuje se Dropbox pravidelně mezi nejvíce „cool“ firmami, pro které můžete ve Valley pracovat. Koneckonců, vlastní hudební místnost, skateboardy a Lego v zasedačce, to zní skutečně lákavě. Jak se ale pracuje pro Dropbox obecně?
Dropbox nepatří k největším zaměstnavatelům v Silicon Valley, řadí se ale mezi ty nejlépe platící. Podle analýzy magazínu Business Insider dostávají už stážisté plat ve výši kolem 8500 dolarů měsíčně. Softwarový inženýr si pak průměrně vydělá kolem 150 tisíc dolarů ročně, tedy více než například v Oracle a a řadě jiných zvučných firem.
Zároveň však platí, že v loňském roce se také Dropbox připojil k vlně snižování nákladů. „V každém podnikání, bez ohledu na to, jestli v rozmachu nebo v konzervativnějších časech, si musíte hlídat náklady,“ vysvětlil, proč Dropbox omezil některé zaměstnanecké výhody, jeho spoluzakladatel a CEO Drew Houston a dodal, že to neznamená nutnost hlídat si nově každý cent a že do určování oblastí, kde utrácení určitě má smysl, zapojují celou společnost.
Peníze ovšem nejsou samozřejmě všechno a k nejlepšímu možnému výkonu je zaměstnance nutno povzbuzovat mnohostranně. Podle provozního ředitele Dropboxu Dennise Woodsida společnost zaměstnance motivuje především pravidelným přehodnocováním vytyčených a dosažení cílů. K nadstandardně příjemné pracovní atmosféře pak určitě přispívá skutečnost, že Dropbox nevyvíjí na svůj tým tak vysoký tlak, jaký bývá zvykem u IT gigantů. Cíle se často přehodnocují v závislosti na nepředvídaných okolnostech a od týmu se očekává jen 70% úspěšnost v jejich dosahování.
„Šestitýdenní plánování klade na lidi obrovský tlak,“ řekl Woodside před časem na akci Goal Summit. Proto Dropbox pomáhá svým inženýrům odbourávat stres mimo jiné pomocí interních akcí, jako je například HackWeek. Při tom se na týden ruší všechny schůze, aby se tým mohl zaměřit na inovativní nápady.
A jak hodnotí práci v Dropboxu samotní zaměstnanci? Jeden ze stážistů například na portálu glassdoor uvedl, že měl v Dropboxu pocit, že na něm lidem záleží. „Mému instruktorovi na mně záleželo, mému týmu na mně záleželo, ostatním stážistům na mě záleželo… Taky mi dali spoustu peněz (…). A jídlo je samozřejmě skvělé.“ Celkové hodnocení zaměstnanců uděluje Dropboxu pěkných 4,2 z 5 (pro srovnání: Google má 4,4, Oracle 3,4).
Zdá se, že být zaměstnancem Dropboxu neznamená jen mít možnost podílet se na rozvoji cloud computingu, ale také mít práci s výborným poměrem psychické náročnosti a příjmů. A to zejména v tvrdě konkurenčním prostředí Silicon Valley znamená hodně.