V současnosti budovaný futuristický kampus Applu, přezdívaný kvůli tvaru létajícího talíře také Vesmírná loď či Divadlo, pojme prý již v roce 2017 nějakých 13 tisíc zaměstnanců. Zatím se firma musí na proslulé adrese One Infinite Loop v Cupertinu spokojit s kapacitou cca 3000 zaměstnanců. Jak se jim tam pracuje?
I současný kampus je rozlehlý, moderní a nechybí zde zaměstnanecká restaurace ani kavárna Café Macs či pódium pro konání koncertů uvnitř centrálního parku. Pokud zde ale nepracujete nebo nezískáte speciální povolení, uvidíte z areálu tak maximálně obchod The Company Store s oděvy a doplňky značky Apple. Zbytek kampusu je pro veřejnost nepřístupný. Přes proslule vysokou míru tajnůstkářství se ví, že firemní kultura v Applu je postavena na hladké spolupráci. Ta je ovšem podmíněna systémem řízení „command-and-control“ a důraz je tu kladen na výkonnost. „Je to kultura dokonalosti,“ říká například bývalý zaměstnanec Steve Doil. „Nechcete být slabým článkem. Panuje zde intenzivní touha společnost nezklamat.“
Pracovat pro Apple znamená vysokou prestiž a k zahození není ani pocit, že jste při tom, když vznikají nejnovější vychytávky se znakem nakousnutého jablka. Zdejší kultura je ale diametrálně odlišná třeba od Googlu, kde vše vyzývá k neformálnosti a hravosti. Sám Jobs kdysi k tématu potěšení z práce pro Apple řekl: „Neznám nikoho, kdo by neříkal, že jde o jeho nejvíce naplňující zkušenost v životě. Lidé to milují, což není to samé, jako kdybychom řekli, že se baví…“. Firma je plná technicky skvělých a kreativních lidí, mzdy jsou ale spíše průměrné a úspěch jednotlivce se tu příliš neoslavuje. I tak se podle Angely Anhrendtsové firma pyšní 81 procentní mírou stability pracovníků.
Nejcharakterističtější je ovšem zmíněná vysoká úroveň utajení, zaměstnanci například často mohou mluvit pouze se členy svého týmu. Adam Lashinsky z magazínu Fortune dokonce ve své knize o Applu uvedl, že lidé jsou do firmy často najímáni, aniž by věděli, jaká bude náplň jejich práce. Zaměstnavatel pak mezi pracovníky posílá zvědy a svá tajemství mnohdy chrání i uzamykáním vybraných týmů v místnostech zcela izolovaných od ostatních. „Firemní kultura Applu je hrozně negativní, přísná a nevlídná,“ říká kodér James Knight a dodává, že pracovní prostředí, kde děláte 60 až 80 hodin týdně a každou chvíli na vás někdo řve, skutečně není přátelské. Možná proto se přezdívka Death Star, jak zní další přízvisko vznikajícího kampusu, nevztahuje jen k jeho vzhledu.