Pracuj pro Silicon Valley profiq

Jak se dnes daří Hewlett-Packard?

IT gigant, jehož garážové rodiště je považováno za místo zrodu celého Silicon Valley, v posledních letech prošlo hned několika zásadními změnami. Jak se to odrazilo na jeho fungování? A jak se pracuje zaměstnancům nových společností, potomků slavné Hewlett-Packard Company?

před 7 roky •

Hewlett-Packard se v roce 2015 rozdělil na dvě samostatné firmy, Hewlett Packard Enterprise (HPE), působící v odvětví infrastruktury informačních technologií, a HP Inc. (HPI), která se věnuje tiskárnám a osobní výpočetní technice. O rok později došlo k dalšímu štěpení, když se z HPE oddělily  IT služby do samostatné společnosti SpinCo. Vloni pak byla Hewlett Packard Enterprise aktérem jedné z nejsledovanějších akvizic roku, když koupila HW/SW výrobce SGI za 275 milionů dolarů.

Rozdělení HP na HPE a HPI logicky vyvolalo obrovský zájem a vedlo mimo jiné k propouštění a spekulacím o efektivitě, flexibilitě a ziskovém rozpětí. Zpočátku se zdálo, že vítězem rozvodu bude HPE, koneckonců zdědilo po HP rostoucí segment, zatímco HPI mělo dle mnohých horší startovní pozici. A finanční zprávy, jak psal Forbes v březnu minulého roku, naznačovaly, že se skutečně daří lépe HPE. Důvodem byla kromě již zmíněného zřejmě také velikost. „Máme silný start. Vidíme výhody toho být menší, cílenější společností,“ chlubila se na jaře 2016 CEO HPE Meg Whitmanová.

Nejnovější zprávy ale naznačují, že se HPI daří čím dál tím lépe. Po pomalejším startu se podle moderátora pořadu CNBC „Mad Money“, bývalého správce hedgeových fondů Jima Cramera společnost vzpamatovala. A HPI skutečně zaznamenala v poslední době nárůst v příjmech a znovu získala vedoucí pozici na trhu.

A jak se tento vývoj odráží na životě zaměstnaneců? Systémový inženýr HPE si vydělá 50 – 130 tisíc dolarů ročně, softwarový inženýr HP Inc. cca 40 – 120 tisíc. Co se týče subjektivního pocitu spokojenosti, jsou – alespoň podle portálu Indeed – spokojenější zaměstnanci HPI, i když je výsledek relativně těsný: 4/5 vs. 3,5/5 hvězdiček.

Starší věkové kategorie se ale musí mít na pozoru, HP Inc. i tak Hewlett Packard Enterprise totiž vloni čelily obviněním z věkové diskriminace. Abychom ale byli spravedliví, podané žaloby se týkají ještě období před rozdělením. Ústřední roli v údajně systematickém protežování mladších zaměstnanců zřejmě sehrála samotná Meg Whitmanová, dřívější CEO Hewlett-Packard, která dnes řídí HPE a současně zůstává i předsedkyní správní rady HP Inc. Ironií na situaci je, že jí samotné je přes šedesát, což ale v tomto případě zjevně nevadí.
 

Přidejte se k nám ještě dnes!

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley