Pracuj pro Silicon Valley profiq

Intel: Propouštění jako příležitost?

Největší výrobce procesorů na světě a jeden z nejvýznamnějších hráčů ze Silicon Valley před rokem zahájil globální restrukturalizaci. Ta zahrnuje nejen změnu orientace firmy směrem ke cloudu, IoT či AI, ale také propouštění tisíců zaměstnanců. Jak se tedy v současnosti ve firmě pracuje?

před 8 roky •

V dubnu 2016 Intel oznámil, že do poloviny letošního roku zruší místa přibližně 12 tisícům svých zaměstnanců, tedy redukuje své stavy o 11 procent. Zaměstnance o tom informoval výkonný ředitel Brian Krzanich e-mailem, ve kterém vysvětloval, že výsledky společnosti v posledním roce představují fungující strategii a pevný základ pro růst, a nyní mají příležitost stavět na svých silných stránkách a podpořit Intel jako lídra propojeného světa v moderní době. „Jsem si jistý, že se staneme produktivnější společností se širším dosahem a lepším výkonem,“ uvedl.

Průměrný plat softwarového inženýra se u Intel Corporation pohybuje od nějakých cca 75 tisíc do 120 tisíc dolarů ročně, plus případné bonusy a podíl na zisku. Pro srovnání: u Oracle je to podobné, ovšem s větší pohyblivou složkou, Google platí více. Co se zaměstnaneckých benefitů týče, Intel nabízí mimo jiné zvýhodněné akcie, roční a čtvrtletní bonusy, služby kariérových poradců, workshopy, programy pro zdraví a pocit pohody, rodinné programy, vstupenky na sportovní a kulturní akce nebo slevy na nákupy. Významnou roli ve firemní kultuře hraje také charita.

K firemní kultuře Intelu pak na portálu Reddit napsal jeden ze zaměstnanců to, že si zde cení zaměstnanců, jiný zase pozitivně hodnotil možnosti změny pracovního zařazení v rámci společnosti. Na druhou stranu mnozí také zmiňují vysoká očekávání kladená na zaměstnance a nutnost čas od času pracovat nad rámec pracovní doby. Celkově pak na serveru Indeed.com hodnotí zaměstnanci Intel průměrně 4,2 hvězdičkami z 5, přičemž Oracle má 3,9, Google 4,3 a Cisco 4,1. Hlavním tématem v oblasti HR je ovšem ve firmě již zmiňované propouštění. Podle několika zaměstnanců je tak ve vzduchu určité napětí a situaci nepomáhá ani to, že Intel údajně zaměstnance o plánovaném propouštění neinformoval dostatečně.

Někteří věří tomu, že propouštění je zaměřeno především na lidi po 40 a že místo nich má přijít mladá krev. Na čtvrtletní valné hromadě, známé jako BUM, tak musel Krzanich zodpovídat celou řadu nepříjemných dotazů. Mimo jiné i to, proč si zvýšil plat v situaci, kdy se společnost snaží ušetřit prostřednictvím propouštění. CEO Intelu v odpovědi argumentoval, že je jeho mzda stále ve srovnání s obdobnými pozicemi na trhu nízká. Vysvětlujte ale někomu, kdo má obavy ze ztráty zaměstnání, že vydělat si celkově přes 14,5 milionu dolarů ročně je vlastně málo.
 

A co vy? Chtěli byste Valley navštívit pracovně?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley