Pracuj pro Silicon Valley profiq

Jak se vlastně pracuje v IT startupech?

Pracovat v malém startupu v Kalifornii se může z perspektivy střední Evropy zdát jako zaměstnání snů. Ne každého ale napadne, že by to ve skutečnosti nemusel být žádný med, ba právě naopak. Startupy v Silicon Valley šetřily vždy a dnes ještě více. A na platech se škrtá nejsnáze.

před 7 roky •

Satirický pohled na život startupů z pohledu zaměstnance přinesl novinář Dan Lyons, který se mimo jiné podílel i na seriálu HBO Silicon Valley. Ten vylíčil své zkušenosti v knize s příznačným titulem Disrupted: My misadventure in the startup bubble (dá se přeložit jako Převrácený: Moje neštěstí ve startupové bublině). Business Insider shrnuje knihu jako jízlivý popis toho, co se děje uvnitř společnosti, když se důraz klade na růst tržeb a ne příjmu, kde bohatnou zakladatelé a ještě více investoři, zatímco zaměstnanci především tvrdě pracují a stejně intenzivně si užívají večírků. Nicméně je fakt, že tento Lyonsův pohled byl bezesporu ovlivněn jeho věkem a životní situací, která je odlišná od většiny kolektivu ve firmě.

Ovšem jím vykreslená situace odpovídá realitě v tom, že startupy jsou atraktivní především pro mladé, dynamické lidi, nadšené pocitem, že se zapojují do něčeho nového. Ti se často spokojí s myšlenkou, že velké peníze přijdou až později. Společnosti proto velmi často nahrazují lepší mzdy, které si mohou dovolit větší firmy, tzv. programy akciových opcí. Motivují a odměňují zaměstnance pouhým potenciálem projektu – tedy možností získat akcie a profitovat tak na budoucích úspěších. Někteří se tomuto principu již přizpůsobili a přestupují plynule z jednoho startupu do druhého, přičemž v každém vydrží jen po minimální dobu nutnou k tomu, aby získali podíl ve firmě. Pak stačí, když jen jedna firma z této jejich “sbírky” uspěje.

Ne každý ale postupuje tímto způsobem a i kdyby – růžová budoucnost ještě většinou nestihla přijít. Proto je nutné se podívat na každodenní realitu a počítat například s obrovskými přesčasy, které jsou vlastně samozřejmostí. „Když lidé dělají za nízký plat, šetří kde mohou. Víme od jednoho z našich kalifornských klientů, který byl ještě před pár lety klasickým startupem, že si do práce běžně nosili vlastní jídlo, aby šetřili časem i penězi,“ popisuje běžnou praxi Gábor Puhalla, CEO a spoluzakladatel firmy profiq. Pracovat na vývoji převratných technologií a být součástí dynamických procesů je samozřejmě skvělé. Ovšem s pokračujícím poklesem štědrosti investorů je možné i v kalifornském startupovém prostředí vzpomenout na moto rodu Starků: Zima se blíží.
 

Nebo je tu možnost pracovat s námi pro zákazníky ve Valley. Máte IT expertýzu a chuť přidat se k nám? Hledáme kolegy!

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley