Pracuj pro Silicon Valley profiq

Kdo formuje Valley: Stanford vs. Berkeley

Přímo v srdci Silicon Valley sídlí asi nejznámější místní univerzita: Stanford. Ta má na současné podobě Křemíkového údolí zásadní podíl. Není ale jedinou významnou školou formující zdejší hi-endové prostředí, spolu s ní je to samozřejmě Berkeley. Co je ale méně známé, k těmto velikánům je nutné přiřadit i další zdejší univerzity.

před 8 roky •

Stanford, oficiálním názvem Leland Stanford Junior University, je soukromá vysoká škola sídlící v údolí Santa Clara. V průběhu 40. a 50. let povzbuzoval zdejší děkan Frederick Terman fakulty a absolventy, aby zakládali vlastní firmy. Jemu je přičítána zásluha na podpoře hi-tech společností jako HewlettPackard. Kolem kampusu zdejší univerzity postupně vyrostly základy toho, co dnes známe pod pojmem Silicon Valley. Terman je tak často nazýván otcem Silicon Valley a v návaznosti na jím založenou tradici je univerzita jednou z nejúspěšnějších při zakládání firem a také při prodeji licencí na vlastní patenty do komerční sféry. Často je uváděna jako modelový příklad transferu technologií, tedy přenosu poznatků z akademických kruhů do praxe.

Fakulty a absolventi uvedené univerzity založili mnoho firem, kromě již zmíněného HP také Google, Instagram, Snapchat nebo Sun Microsystems. Posledně jmenovaná společnost má Stanford přímo v názvu: výraz Sun měl původně význam zkratky Standford University Network. To Kalifornská univerzita v Berkeley (University of California, Berkeley) se pyšní jinými zvučnými společnostmi. Její alumni spoluzaložili například AppleIntel nebo MySpace. Svůj podíl mají také na vzniku Unixu či počítačové myši. Její vynálezce Douglas Engelbart už ale v době sestrojení prvního prototypu pracoval ve Stanfordově výzkumném institutu. A obdobně má tato univerzita prostřednictvím Billa Joye svůj podíl i na založení již uvedené společnosti Sun Microsystems.

Berkeley je na rozdíl od svého lokálního rivala státní univerzitou. Zároveň, vzhledem ke svému založení v roce 1868, je nejstarší v Kalifornii – například Stanford vztahuje své počátky až k roku 1891. A přestože jsou obě tyto vysoké školy dlouhodobě řazeny na čelné příčky žebříčků nejlepších univerzit na světě, nejsou jedinou líhní pracovníků zdejších technologických firem. Podle analýzy společnosti Jobvite máte největší šanci uchytit se v některé z nich, pokud jste absolventem univerzity v San Jose, třetí nejvyšší pravděpodobnost pak skýtá titul z univerzity v San Francisku. Berkeley je v tomto žebříčku na druhém a Stanford až na čtvrtém místě. Nicméně v oblasti působí ještě celá řada kvalitních vysokých škol, dokonce zde mají své kampusy i univerzity z jiných částí Kalifornie či USA.

Jakkoli dobré vzdělání si ve Valley můžete dopřát, řada osobností, které sehrály zásadní roli v rozvoji informačních technologií, vysokou školu ani nevystudovala. Jako příklad lze zmínit zakladatele Applu Steva Jobse, otce Microsoftu Billa Gatese, zakladatele a dlouhodobého CEO Oraclu Larryho Ellisona nebo Facebook a Marka Zuckerberga.

Honza Hájovský Stanford

Honza, softwarový inženýr profiqu

„Navštívit Stanford v rámci mé letošní služební cesty do US bylo hodně zajímavé. Campus je pěkné místo a dokonce jsem si zde užil i trochu svého oblíbeného geocachingu. Na svou alma mater v Ostravě však nedám ani tak dopustit.“

 

 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Valley pracovně?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley