Pracuj pro Silicon Valley profiq

Patříte ve Valley po 40 do starého železa?

Když se řekne lidé v Silicon Valley, představíme zapálené mladé nadšence pracující v dynamickém a neutuchajícím tempu s klidem 18 hodin denně. Na rodinu je brzy, přátelé jsou kolegové, práce je koníček. Ale zůstane to tak i do budoucna?

před 7 roky •

Pracovní kultura založená na nerodinném životě a jednoznačná preference mladých, bezdětných zaměstnanců začala dostávat trhliny před několika lety. Dost možná v souvislosti s tím, jak dřívějším zakladatelům startupů a nyní často lídrům globálních firem začala přibývat léta. Například když se otevírala kancelář Facebooku v Palo Alto, bylo Marku Zuckerbergovi sotva dvacet. O tři roky později se nechal slyšet, že “mladí lidé prostě mají jednodušší život a jednoduchost v životě vám umožňuje soustředit se na to, co je důležité”. V jednatřiceti už mluvil jinak, když zmínil, že by si po narození dcery chtěl vzít dva měsíce rodičovské.

Tyto změny ale probíhají jen pozvolně a v Silicon Valley se o ageismu zatím spíš jen mluví. Tvůrce Javy James Gosling například v září minulého roku na Facebooku napsal: „Téměř každý z mých starých známých je v háji. (…) Během svého krátkého působení v Googlu jsem slyšel několik třicátníků mluvit o plastické operaci. Je to tragicky šílené.“ Střední věk zaměstnance v USA je zhruba 40 let. V Silicon Valley je tomu jinak. Apple, Google, Tesla, Facebook, LinkedIn – ti všichni mají zaměstnance kolem 30 let. Pokud jste se tedy v Bay Area přehoupli přes tuto hranici, musíte se připravit. Třeba na to, že bude nutné se značně přizpůsobit životnímu stylu mladých, od oblečení po komunikaci, včetně užívání různých sociálních sítí.

Anebo můžete doufat, že změny zvyšující věkový průměr pracovníků v oblasti dotlačí zrovna vašeho zaměstnavatele k tomu, aby poupravil svůj přístup. Jinak se může stát, že pokud odejdete z velké IT společnosti po 10 letech, mohou být vaše dovednosti i šest generací pozadu. Pak můžete snížit své nároky a přeškolit se na současné systémy, začít jezdit pro Uber, anebo se třeba soudit. Za posun takového stavu se logicky perou hlavně starší, například šedesátník Steven Levy. Ten argumentuje, že jedním z témat dnešní doby je diverzita. Ovšem většina si pod tím představí především původ nebo pohlaví. Steven proto vyzývá, ať zaznívá také otázka: A co starší lidé?

Přidejte se k nám a pracujte pro IT firmy přímo ze Silicon Valley!

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley