Jak se žije lidem, kteří pracují v Silicon Valley? Centrem dění v Bay Area je San Francisco, ve kterém pulzuje energie úspěchu a bohatství především. Odpovídají tomu také náklady na bydlení, jídlo a další nezbytné výdaje, které jsou třetí nejvyšší v USA. Na kolik tedy život v Křemíkovém údolí vyjde?
Možnost nadstandardních výdělků sice z Křemíkového údolí dělají vysněný cíl profesionálů, nicméně výdaje na každodenní život tuto vizi draze stírají. Podle výzkumu Council for Community and Economic Research je celková výše životních nákladů v San Franciscu o 62,6 procent vyšší než je průměr Spojených států, přičemž jen za samotné bydlení zde zaplatíte téměř třikrát tolik, co v jiných městech USA. Najít cenově dostupné bydlení tu zkrátka není nic jednoduchého – například mezi lety 2012 a 2014 vzrostly podle dat National Association of Realtors ceny domů o 36 procent, což je dvojnásobně více oproti zbytku Států. Nájemné za byt pro rodinu pak přijde v San Franciscu zhruba na 5 000 USD za měsíc.
Ačkoli Valley není to samé co Kalifornská metropole, cenové úrovně jsou v celé oblasti úzce provázány. A jak se ekonomice v Křemíkovém údolí daří, rostou cifry i v odlehlejších oblastech Bay Area. Obecně levnější je zde oblast East Bay na druhé straně zálivu, ale odtud je zas problematické dojíždění. Dobré bydlení se dá najít i ve městech na trase BARTu, kde jsou ceny stále o něco příznivější než v San Franciscu. A pokud máte tu výhodu, že do práce můžete jezdit hromadnou dopravou, jste na tom docela dobře – měsíční jízdné je tu levnější, než je ve Státech zvykem. Pokud ale pojedete autem, čemuž se lze v Americe sotva uniknout, zaplatíte za benzín o třetinu více, než je průměr. Přičíst musíte samozřejmě i cenu auta či třeba mýtné na mostech, kterým se v oblasti vyhnete jen stěží.
S vyššími náklady se musí počítat i na jídlo, ceny v obchodech jsou tu vyšší než jinde v USA. Pokud se třeba rozhodnete udělat si doma nějakou kuřecí pochoutku, pak za kilo kuřecích prsou zaplatíte v San Franciscu 13 USD, což je jednou tolik, než je americký průměr. Pokud tedy nenakupujete v místní obdobě Makra zvané Costco, tam se dá na místní poměry ušetřit docela obstojně. Obdobně na tom budete i při návštěvě restaurace, kde ve střední cenové skupině zaplatíte za jídlo pro dva od 50 do 100 dolarů, tedy také o zhruba polovinu více, než ve zbytku USA. A když přičtete výdaje za školu či kroužky pro děti a fakt, že vaše žena nemá pracovní vízum, pak jste i jako slušně placený IT odborník rád, že s penězi rozumně vyjdete. Při návratu do Česka si tak spíše, než naspořený balík peněz, přivezete hlavně zkušenosti – a ty jsou určitě k nezaplacení.