Pracuj pro Silicon Valley profiq

Znáte mosty Sanfranciského zálivu?

Jedním z nejznámějších symbolů Spojených států je bezesporu Golden Gate Bridge, klenoucí se nad stejnojmennou úžinou. Ta umožňuje vplout do samotného Sanfranciského zálivu, na jehož jižním cípu se rozkládá Křemíkové údolí. Je možná trochu nespravedlivé, že ostatní čtyři mosty překonávající záliv stojí v pomyslném stínu svého nejslavnějšího souseda. Znáte je všechny, nebo jen ten červený? A víte, který je nejdelší?

před 8 roky •

Monumentální Golden Gate Bridge uvedli do provozu v květnu 1937 a na dlouhé roky se stal nejdelším visutým mostem světa. Figuruje ale i v jednom méně lichotivém žebříčku – je druhý mezi mosty vyhledávanými sebevrahy. Přitahovat pozornost měl už od začátku, původní návrhy byly odmítnuty kvůli estetickému hledisku. Ze stejného důvodu byla vybrána i barva, která na jednu stranu ladí s okolním prostředím, na stranu druhou je dobře vidět i za typického mlhavého počasí. A pozor, nejedná se o červenou, ale oranžovou. Říká se, že je celý natírán stále dokola, protože to zabere zhruba rok: když na jedné straně natěrači skončí, začnou znovu na druhé. Zrovna to je ale jen mýtus.

Druhým významným mostem je Bay Bridge (oficiálně San Francisco–Oakland Bay Bridge), který byl otevřen o půl roku dříve než jeho známější kolega, za nějž je občas zaměňován. V reálu se jedná o komplex dvou mostů, propojených na ostrůvku tunelem. Denně po něm projede čtvrt milionu aut. Původně byl po celé délce dvoupatrový, ale po zemětřesení, kdy se kus horní úrovně propadl na tu spodní, je polovina jednopatrová. Celá východní část byla totiž v roce 2013 nahrazena novým mostem, který je nejširší na světě. Původní konstrukce se zatím postupně rozebírá, ale projíždějícím může připadat, že se zrovna staví.

San Mateo–Hayward Bridge a na jih od něj paralelně vedoucí Dumbarton Bridge jsou výrazně mladší (z let 1967 a 1982), měly ale nejstarší předchůdce, oba z konce dvacátých let. San Mateo je neuvěřitelných 11 kilometrů dlouhý, což z něj činí nejdelší most v Kalifornii a 25. na světě. Naopak Dumbarton je z mostů klenoucích se přes záliv nejkratší. Podél obou z nich jsou vybudovány sloupy vysokého napětí, které zásobují elektřinou San Francisco a přilehlý poloostrov. V okolí Dumbarton Bridge se pak rozkládá první městské chráněné území v USA s řadou vzácných vodních i suchozemských živočichů. Posledním z pětice je Richmond–San Rafael Bridge, který je ovšem úplně na severu zálivu a při pobytu v Silicon Valley na něj ani nenarazíte.

Tip pro zájemce o nádherný výhled na San Francisco: je z ostrůvku Treasure Island uprostřed Bay Bridge. Ale pozor, exit lze snadno minout a samotný sjezd tvoří velmi ostrá zatáčka.
 

A co vy? Chtěli byste se na mosty podívat osobně až pojedete na služebku?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley