Pracuj pro Silicon Valley profiq

Internet of Things v Silicon Valley

Internet věcí zasahuje do každodenního života stále víc a jeho vliv bude i nadále rychle sílit. Můžeme se těšit na stále nové možnosti interakce, stejně jako na pokusy o zneužití připojených zařízení. A Bay Area je samozřejmě jedním ze světových center, kde se rodí to hlavní, co se v této oblasti děje.

před 7 roky •

Roční objem cloudového datového provozu dosáhne do roku 2020 podle závěrů studie Cisco Global Cloud Index 14,1 ZB, přičemž jeho masivní objem bude samozřejmě produkovat především internet věcí. Studie společnosti Gartner pak uvádí, že se počet IoT zařízení v posledních letech více než ztrojnásobil a do roku 2020 by jich podle odhadů mohlo být přes 20 miliard. Stále rostoucí význam IoT si uvědomuje také Intel, a ve své nové strategii se tak zaměřuje zejména na propojování zařízení s využitím cloudového úložiště. Podle CEO Briana Krzanicha přinesou paměťová a programovatelná řešení jako FPGA zcela nové kategorie produktů pro datová centra a IoT a klíčovou technologií k přístupu do cloudu se stane 5. generace připojení.

V partnerství s Premier Farnell se pak Intel podílel na desce založené na modulu Intel Curie. Miniaturní tinyTILE (35 x 26 mm) byla navržená speciálně pro použití v IoT zařízeních. Ale expanze IoT přináší především dlouhodobé příležitosti v oblasti softwaru a služeb. Například softwarový gigant Oracle tak kupuje poskytovatele DNS Dyn (Dynamic Network Services), aby zrychlil provoz cloud computingu. A rozšiřuje svou nabídku o čtyři nové (především B2B) cloudové služby navržené k podpoře připojení zařízení a maximalizaci využití digitálních dodavatelských řetězců. A konkurenční boj na trhu cloudových služeb pro IoT přiostřuje. Cisco koupilo Jasper a silnou cloudovou nabídku mají například i další giganti, včetně Googlu.

Obrovskou výzvou pro internet věcí nadále zůstává bezpečnost a ochrana soukromí. Za posledních několik let lze v této oblasti pozorovat jen malý pokrok. Toto téma se tak prolíná i mnoha příspěvky na konferencích, které se ve Valley k internetu věcí konají. A za své ho bere i řada zdejších startupů, které se ho ujímají i za podpory amerických institucí. Své ambice tu samozřejmě neskrývají ani nadnárodní korporace. Například Rowan Trollope z Cisca tak koncem loňského roku celkem neskromně prohlásil, že internet a další sítě jak je známe dnes nebudou pro IoT stačit, ale že jeho firma tento problém vyřeší. Základem této ambice je samozřejmě otázka bezpečnosti. A prvním příkladem toho, co to lze dělat, je spolupráce s dalším obrem z Valley – s Applem.
 

Jste zapálení do technologií? Poznejte dobrou IT firmu, těšíme s na vás!

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley