Pracuj pro Silicon Valley profiq

Na které základce v SV se učí čeština?

Že jsou v Kalifornii školy je jasné, ale že tam je i jedna s výukou v naší mateřštině, to leckoho překvapí. A přitom je z českých základních škol v zahraničí ta se sídlem v Palo Alto druhá největší. Byla založena v roce 2012 a od té doby své aktivity stále rozšiřuje, zájem ze strany krajanů pracujících v Silicon Valley a okolí je velký.

před 8 roky •

České školy v Americe rostou jako houby po dešti, v současnosti jich je přinejmenším osmnáct a jejich počet stále stoupá. Ta Kalifornská je ale nejvýznamnější, bezpochyby i proto, že do zdejších technologických firem přijíždějí lidé pracovat často se svou rodinu. Většinou jsou zde jen na pár let a tak chtějí, aby se jejich děti česky učily, aby po návratu domů neměly problém se zpátky začlenit mezi vrstevníky. „Děti když češtinu pravidelně nepoužívají, rychle jí zapomínají. I náš syn chodí do kurzu předškolní výchovy. A doma mluvíme česky, protože jinak přeskočí do angličtiny,“ vysvětluje Michaela Žučková, jedna ze zakladatelek zdejší české školy.

czech-school-of-california2

 

I děti se do školy těší. „Když zde mají kamarády, kteří také mluví česky, tak je to motivuje mateřštinu používat i se v ní učit,“ popisuje Michaela a dodává: „Oblast Sanfranciského zálivu je velmi mezinárodní, a já ve škole pozoruji určitou hrdost, že kromě angličtiny mluví i jazykem, který tady moc jiných dětí neumí.“ Škola má záběr od předškolní výchovy po první stupeň, pár žáků je i na druhém stupni. Výuka probíhá odpoledne a o víkendech, děti tu učí čeští aprobovaní učitelé podle českých vzdělávacích osnov. Hlavní náplní je čeština a reálie ČR, tedy dějepis, zeměpis a občanská výchova/nauka. V plánu je ale vybudovat celodenní školu spojenou s českým centrem a dalšími službami.

Nápad vybudovat zdejší školu Školu jsme dostali a rozpracovali s Ivou Crookston. Hodně nás přitom inspirovala paní Slavíková, zakladatelka České školy bez hranic. Jsem ráda, že se nám daří náš záměr stále rozvíjet a že jsme platnou součástí českého života v oblasti San Francisca i v rámci sítě českých škol v USA,“ říká Michaela. Ta se nedávno zúčastnila konference učitelů českého jazyka ve Washingtonu DC. V oblasti Silicon Valley pak kromě rozvoje školy pracuje i na řadě mimoškolních aktivit. „V české komunitě zájem o setkávání stále roste. V současnosti tak kromě třeba vánočních a velikonočních besídek organizujeme řadu akcí pro dospělé, třeba různé koncerty. V současnosti pak intenzivně pracujeme na otevření českého centra, které plánujeme na počátek příštího roku,“ uzavírá Michaela.

A co vy? Chtěli byste se do Kalifonie podívat pracovně? Přidejte se!

Přidej se

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley