Pracuj pro Silicon Valley profiq

Kde roste konkurence pro Silicon Valley?

Silicon Valley je desítky let považováno za nejvýznamnější technologickou oblast nejen v rámci USA, ale i globálně. Není ale tajemství, že v posledních letech mu na řadě míst Spojených států zdatně přibývá konkurence a některé inovativní firmy se začínají usazovat i jinde. Kde je tedy dnes nejlepší založit si v Americe startup?

před 4 roky •
výhled z kanceláře společnosti Divvy na hory v Utahu
Utah - Silicon Slopes

Záporně odpověděl Mark Zuckerberg koncem letošního ledna na otázku, jestli by si vybral Křemíkové údolí, pokud by zakládal novou společnost. A to přesto, že má tuto oblast rád a stále si myslí, že přináší technologickým firmám mnoho výhod. Za pravdu mu dává i řada dalších společností, když své nové kanceláře otevírají anebo přesouvají do jiných měst a států v USA. Čerstvě má kanceláře například Slack v Denveru, nebo Apple či GitHub v Seattlu. Jsou také firmy, které na tomto trendu budují vlastní byznys. Důvodů pro posun ve vnímání Bay Area v porovnání s jinými lokalitami totiž není zrovna málo.
Především náklady v této oblasti jsou bez nadsázky extrémní. Týká se to jednak zdanění firem, ale také nákladů na život. Jsou tu ale i další příčiny, například nedostatek diverzity. Nejde jen o to, že svět IT je dosud převážně mužská záležitost. Oblast je plná lidí, kteří sice jsou z různých etnik i zemí, ale uvažují podobným způsobem. Je proto obtížné najít někoho, kdo se na věc podívá jinak, což ve zmíněném rozhovoru zmínil sám Zuckerbeg. Dokonce milionář a člen boardu Facebooku Peter Thiel se přestěhoval do Los Angeles i se svými fondy. V neposlední řadě je také zpochybněna pověst některých místních firem a etičnosti jejich podnikání, mezi nimi těch nejvýznamnějších – Facebooku s Googlem.
Kde tedy hledají technologické společnosti zázemí, nedeformované poměry současného Silicon Valley? Jsou to místa, které poskytují nezbytnou podnikatelskou infrastrukturu, stejně jako zdroje talentů, tedy blízkost univerzit. Tyto podmínky splňují například Denver v Coloradu, Austin v Texasu, Salt Lake City v Utahu, ale třeba i New York a řada dalších. Ne nadarmo pak tato místa mají přezdívky jako Silicon Hills, Silicon Slopes, nebo Silicon Alley. A že zde sídlí skutečně zajímavé společnosti, můžeme potvrdit – například náš klient Divvy je právě z oblasti Křemíkových svahů v Utahu a do Colorada jezdíme několikrát ročně díky práci pro další zákazníky, jako je např. Precog nebo Serenity.