Pracuj pro Silicon Valley profiq

Přírodní bezdrátová nabíječka

Silicon Valley je svérázným světem překotně vznikajících inovací, kde rychlost a dynamika růstu hrají velkou úlohu. I přesto zde najdete místo, kde můžete zažít pocit, jako by se čas nadobro zastavil. Vítejte v Henry Cowell Redwoods State Parku, oáze klidu plné monumentálních a majestátných sekvojů.

před 7 roky •

Tyto úžasné stromy by při návštěvě Křemíkového údolí rozhodně neměly chybět mezi must-see položkami vašeho checklistu. Vidět je v Kalifornii můžete na různých místech, například nedaleko od města Santa Cruz v přírodní rezervaci Henry Covell, která nabízí příležitost příjemného odpočinku od světa samořízených automobilů, virtuální reality a investorských meetupů. Jak říkají Gábor Puhalla a Rasťa Kánocz z profiqu, kteří do sekvojového lesa chodí při služebních návštěvách Valley čerpat energii pravidelně, jde o ideální místo k procházce či trailovému výběhu. „Tenhle sekvojový park je taková naše bezdrátová nabíječka”, dodávají s úsměvem.

Tyto jehličnaté přírodní mrakodrapy pyšnící se kmeny o obvodu až kolem 9 metrů a dosahují úctyhodné výšky v průměru okolo 80 metrů. Fascinující je také jejich věk, kdy se odhaduje, že nejstarší žijící stromy mohou pamatovat více než 2500 let. Současným v obvodu největším a patrně také nejstarším žijícím sekvojem je strom General Sherman Tree, který se nachází v národním parku Sequoia. Nejvyšší sekvoj Hyperion, vysoký neuvěřitelných 115 metrů pak najdete v Redwood National and State Parku v severní Kalifornii. Ačkoliv byly sekvoje později vysazovány jako okrasné dřeviny i v Evropě, doma jsou na západním pobřeží Asie a právě na východním pobřeží USA. V Kalifornii se sekvoj těší tak velké úctě, že se stal národním stromem a patří mezi její oficiální státní symboly.

Přežívat těmto fascinujícím stromům umožnila zejména jejich načervenalá vláknitá kůra dosahující tloušťky až 60 centimetrů, která dokáže úspěšně odolávat i silným požárům a obsahuje látku tanin odpozující škůdce. Velmi zajímavá je také schopnost reprodukce sekvojů, kdy tyto stromy dokáží klíčit z kořenových výběžků, pařezů, nebo dokonce spadaných větví. Spící klíčky jsou stimulovány když hlavní strom začne umírat. Brzy tak vytvoří řadu nových stromů podél jeho původního trupu, které rostou přirozeně a v přímé linii.

Procházky mezi sekvoji a pobyt v přírodě rozhodně patří také k IT oboru. Je všeobecně známo, že například zakladatel Applu Steve Jobs, ale i jiné významné osobnosti, pravidelně chodily do přírody čerpat inspiraci pro řešení složitých pracovních otázek. Prospěšnost této aktivity pro business i zdraví potvrzují ve svých závěrech navíc i vědecké výzkumy. Sekvoje se do světa informačních technologií dostaly také prostřednictvím názvů společností a jejich projektů, jakožto symboly přirozené síly a stability. Mezi nejznámější patří úspěšná investorská skupina Sequoia Capital. A jak dokládá hned úvodní stránka firemního webu profiqu, k sekvojům má blízko i tato společnost.
 

A co vy? Chtěli byste si s námi na služebce zaběhat mezi sekvoji?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley