Pracuj pro Silicon Valley profiq

S produktem si často hrajeme, až ho rozbijeme!

Petr začínal v profiqu před třemi lety na pozici Tech Research, kdy měl za úkol vyvinout prototyp automatického testu pro společnost ze Silicon Valley. Teď má na starosti jeden z QA týmů a zodpovědnost za několik produktů.

před 6 roky •

QA SW Engineer Petr:  S produktem si často hrajeme, až ho rozbijeme.

Tvoje pozice se jmenuje Software Engineer, ale jejím cílem je testování – jak to jde dohromady?

Když se řekne testování, myslím, že si každý představí manuální testery. Tedy práci, kterou by mohl dělat skoro každý. V profiqu to tak určitě není, my máme k testování vyloženě inženýrský přístup. Člověk musí mít určité technické znalosti a umět programovat alespoň v jednom jazyce. Ale není potřeba, aby byl od začátku expert ve všem. I já se spoustu věcí naučil právě až v práci a to docela rychle i díky kolegům, kteří mi vždy rádi pomohli.

Ty ses tedy poměrně rychle vypracoval, ale neměl jsi jenom štěstí? Já být juniorní programátor, tak si asi nejsem jistý, že to taky tak zvládnu.

Myslím, že pokud má člověk rád programování, dokáže se u nás v QA určitě uplatnit. Vím, že je spousta testerů, kteří by se rádi dostali k technické práci, ale v jejich nynějším zaměstnání to nejde. My naopak máme často projekty, kde je potřeba hodně automatizace, nebo je nutné naučit se programovat v určitém jazyce, či osvojit si novou technologii. Na druhou stranu, pokud je někdo technicky zdatný, ale programování ho úplně nebaví, najde se i dost práce, kde je ho minimum. A každý tu získává spoustu nových zkušenosti tím, že pracuje s různými technologiemi.

Programátorem chce být spousta lidí. V praxi pak ale nezřídka narazí nato, že implementují zadané úkoly bez možnosti uplatnit vlastní myšlenky. Jak je to u vás?

U nás člověk když se seznamuje s produktem a v podstatě si s ním hraje, tak už pracuje. Třeba tě napadne: co kdyby se udělalo něco, jaký to bude mít v daném produktu dopad? No a tak to zkusím. Naše práce je celkem různorodá a můžeme uplatnit svoji kreativitu. Zdaleka ne všechny úkoly jsou tak konkrétní, jako u vývojářů. Myslím, že nejsme pod takovým tlakem jako programátoři ve velké korporátní firmě, kteří zpracovávají jeden úkol za druhým a nemají čas se zabývat souvislostmi. Jedeme na kvalitu, ne na objemy.

No to zní skoro až moc lákavě. Přece vaše práce nespočívá v tom, že si hrajete se softwarem, byť důkladně?

V podstatě ano, proto mě to baví – na testování softwaru se mi líbí vychytávání chyb a jejich objevování. Každý z nás někdy v nějakém softwaru narazil na chybu, která ho rozčilovala, ale nemohl s tím nic dělat. My s tím můžeme udělat hodně. Ovlivňujeme to, jak kvalitní produkt je, dáváme podměty k tomu, aby se nefunkční věci změnily. Aby se zákazníkům dobře používaly. No a tak mám radost, když nalezneme slabiny v testovaném produktu a navrhneme řešení, které přispěje k jeho stabilitě a spolehlivosti.

A další příklad: dostali jsme do kanceláře několik Raspberry Pi „na hraní“ a přemýšleli jsme, na co je využít. Nakonec jsme si napsali vlastní webové aplikace na rychlé přenášení souborů a stahovaní, což nám ušetřilo spoustu času a zefektivnilo práci.

Má vaše práce vůbec nějaká úskalí?

Samozřejmě, některé z našich produktů je technicky náročné už jen nainstalovat a konfigurovat, natož řešit technické problémy kolem nasazení. Ale firma poskytuje dostatečný prostor k tomu, aby si člověk práci osvojil, seznámil se s technologiemi a následně mohl svědomitě pracovat. Hodně si pomáháme i navzájem, založili jsme si třeba channely na témata různých technologiích. Když má někdo problém, stačí napsat do channelu a třeba i lidé, kteří pracuji na úplně jiných projektech, rádi poradí.

Pro představu, jak konkrétně vypadá tvá práce pro klienta?

Typicky máme s týmem na starosti několik klientových produktů a zajišťujeme jejich kvalitu. A to ve všech aspektech, jsme přítomni během prakticky celého vývojového procesu od začátku až do konce. Reportujeme a řešíme problémy s developery, s product managery navrhujeme nové funkce a spolupracujeme na vylepšení produktu. V neposlední řadě jsme v kontaktu i se zákazníky a zpracováváme jejich feedback.

Jak se ti pro mezinárodní zákazníky pracuje, odkud hlavně jsou?

Naši klienti jsou převážně z USA, často ze Silicon Valley, což je super. Jedná se o firmy s globálním působením, vyvíjející technologická řešení. Libí se mi i to, že zákazníci nás často berou jako vlastní zaměstnance, stáváme se součástí jejich týmu. Je to dáno i tím, že u většiny z nich provádíme produktový vývoj a ne jen projektový. To znamená, že se na produktech pracuje opravdu dlouhodobě, přes několik verzí. Získáváme tak i cenné kontakty a stále se profesně zlepšujeme.

Co je klíčem k  úspěšnému fungování QA týmu pro náročné klienty ze Silicon Valley?

Velký důraz klademe na automatizaci, díky tomu dokážeme pracovat na několika produktech zároveň. Když je správně použitá, dokáže ušetřit ohromné množství času. Je super, když se zautomatizuje většina procesů testování, vše se zahrne do Continous Integration a následně se jedním kliknutím všechno spustí. Zásadní je také důraz na kvalitu, neustále vylepšujeme naše přístupy a nástroje, které používáme. Každý v týmu může přijít s inovací nebo nápadem. A pokud si myslí, že něco není dobré řešení, ozve se také.

Je vidět, že prostor pro seberealizaci a zároveň inovace je důležitý. A co vztahy mezi lidmi, soutěžíte mezi sebou?

Asi jen ve fotbálku nebo šachách. Jinak ve firmě táhneme za jeden provaz a v podstatě je tu rodinné prostředí. Nikdo se nebojí nikoho zeptat na svůj problém, dokonce ani nikdo nestojí nikomu za zády a nechce okamžité výsledky. Například každý měsíc má někdo z nás přednášku o technologii, kterou reálně používá a seznámí s ní ostatní. Řekne její výhody a nevýhody pro konkrétní práci, ke které danou technologii používá. Dobré vztahy se v naší práci odráží.

 

A co vy? Chtěli byste se přidat k Petrovi do týmu? Právě máte příležitost!

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley