Pracuj pro Silicon Valley profiq

Silicon Valley pro ještě zelenější svět?

Na ekologii kladl důraz už Steve Jobs, Apple v jeho odkazu pokračuje nadále a výrazně se v ní angažuje také Tesla v čele s Elonem Muskem. Rostoucí význam společenské odpovědnosti firem, ale i cena elektřiny a další okolnosti pak vedou mnoho společností v Silicon Valley k tomu, aby na ekologii nemyslely až v poslední řadě.

před 8 roky •

Spotřeba elektrické energie je v Silicon Valley nepředstavitelná, a to z řady důvodů. Každý jeden zapnutý počítač, datový server, nebo klimatizace jsou obrovskými “žrouty energie”. Nám Středoevropanům by byla uvnitř americké kanceláře pravděpodobně zima, jelikož se zde běžně chladí na 21 °C od chvíle, kdy je čas venku nosit trička. A to je zrovna v Bay Area po většinu roku. Odborníci dokonce tvrdí, že pokud by svět napodoboval USA v klimatizování, hrozí mu do roku 2050 energetický kolaps. Nicméně v Křemíkovém údolí si toho jsou vědomi a už od dob zakladatele Applu se stále intenzivněji snaží hlídat si svou ekologickou stopu a energetickou soběstačnost.

Od okamžiku, kdy v oblasti započal boom technologických firem, se místní životní prostředí značně změnilo. Narostla nejen spotřeba energie, ale také množství odpadků či automobilů, v nichž jezdí každý často sám. I proto vznikl fenomén Carpool lane, tedy přednostních jízdních pruhů vyhrazených pro vozidla s větším počtem cestujících. Apple byl z prvních, kdo začal přemýšlet nad budováním parků, a když se chystaly plány nového Apple Campus 2, bylo podmínkou, aby 80 % stavby připadlo právě na ekologické materiály. Samozřejmostí se v poslední době stávají také solární panely, a poté co Tesla koupila SolarCity, blýská se i na solární střechy, které vypadají docela jako ty tradiční plechové. Nejen domy, ale hlavně krajina se tak časem snad zbaví nevzhledných solárních lánů. Elon Musk ale myslí ještě dál.

Spolu se solárními střechami a lithiovými akumulátory se pod jeho vizionářským vedením blíží doba energeticky zcela samostatných budov, možná i celých měst. A také energetické společnosti samotné začaly intenzivně investovat do programů na úsporu energie. Od roku 2006 se jejich investice v tomto ohledu zvýšily třikrát a nejvíc právě v Kalifornii, kde je vůbec nejvyšší spotřeba elektrické energie na jednoho člověka. Na pobřeží vzniká také řada ekologických sdružení usilujících o čistou energii i zdravější místo pro život, jako například Local Clean Energy Alliance.

Zřejmě jenom čas ale ukáže, do jaké míry povedou všechny tyto aktivity směrem k zelenější budoucnosti. Vždyť ani dlouhodobě vyzdvihované elektromobily nejsou tak ekologické, jak se říkalo.
 

A co vy? Chtěli byste se podívat do Silicon Valley osobně? Přidejte se k nám!

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley