Pracuj pro Silicon Valley profiq

Svérázné velkoměsto San Francisco

Ve „Friscu“ to vždycky vřelo a často s celosvětovým dopadem. Nejen, že tu například vzniklo OSN, ale zazněly tu i hlasy literárních Beatníků, poprvé se tu ozvaly protesty proti válce ve Vietnamu a během Léta lásky se tu zrodili hippies. A tak vlastně docela přirozeně se tu rodí budoucnost i dnes.

před 7 roky •

Když se v polovině 60. let minulého století začaly bouřit hlasy proti válce ve Vietnamu, těžko říct, jestli vůbec někoho překvapilo, že odpor vznikl právě na univerzitě v Berkeley. Frisco totiž vždy přitahovalo lidi se svobodomyslnými názory, kteří neváhali jít za svým. Navíc během vietnamské války bylo jedním z hlavních tranzitních přístavů a místem, kde pak řada vysloužilců zůstala a začala bojovat za svět v míru. Zjevně i proto město velmi přeje svobodě, toleranci a různorodosti. Například celých 15 % obyvatel dnes tvoří lidé hlásící se ke LGBT komunitě a je tu i vysoké procento přistěhovalců. Ti mají celé své čtvrti a tak tu narazíte například na latinskoamerickou čtvrť Mission, italskou North Beach a především na vyhlášený China Town. Ten je nejstarší v Severní Americe a mají v něm dokonce vlastní vládu.

Daří se tu třeba ale i bezdomovcům, kteří podle názoru místních těží právě z mírného podnebí, dostatku zákoutí pro své přežívání, pozůstatků atmosféry hippies a shovívavých zástupců zákona. A pokud byste se tu chtěli usadit, má oblast jednu podstatnou nevýhodu – velkou hustotu obyvatel. Po New Yorku je San Francisco druhým nejhustěji obydleným městem USA s 825 000 obyvatel, přičemž v celé Bay Area žije 8,4 miliónu lidí. To s sebou přináší spoustu nevýhod třeba v dopravě a velkou otázkou jsou i ceny za bydlení. A co ještě potřebujete vědět o San Francisku, než se poletíte podívat nebo zabydlet s novým sturt-upem?

Například zemětřesení tu hrozí pořád, minulé století ho několikrát postihly ničivé otřesy: největší v roce 1906 a poslední 1989. Přesto se město vždycky zvedlo a žilo dál, nahuštěné v kopcích je San Francisco rozhodně svéhlavé a asi i nezničitelné. Tím spíš nikomu z místních nevadí ani častá mlha. Důležité je zkrátka výjimečné prostředí a atmosféra, která přitahuje výjimečné a kreativní lidi. To se projevuje nejen vysokou koncentrací inovativních firem, ale třeba i tím, že tu na ulici často potkáte zvláštně oblečené osoby, u nichž nevíte, jestli jdou od práce, nebo na karneval. Frisco je jednoduše civilizace i příroda, různorodá pestrost, nebo fakt, že za myšlenky proti proudu vás tu budou uznávat. Tady se nemusíte přetvařovat, naopak buďte sví – jako je své samotné San Francisco.

A co vy? Chtěli byste se podívat do Frisca s námi?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley