Pracuj pro Silicon Valley profiq

Ze stánku profiqu rovnou do Valley!

Soutěž o letenku do Silicon Valley pořádáme každoročně na stánku veletrhu Kariéra plus. Kam jinam bychom také měli studentům zajímajícím se o IT umožnit cestu, když profiq pracuje především pro firmy z Křemíkového údolí. Ovšem výherce se samozřejmě může podívat i na řadu dalších míst v USA, která ho zajímají. Jak taková cesta probíhá si přečtěte v rozhovoru se Zbyňkem Fišerem, který se tam s naší letenkou podíval.

před 6 roky •

Cesta na západní pobřeží trvá od nás docela dlouho, jaký jsi měl let?

Dobrodružná byla už samotná cesta na letiště, myslel jsem, že tam snad nedojedu. Na vedení spadl strom a vlaky nejely. Naštěstí jsem letadlo do Frankfurtu stihl, jenže let měl nakonec zpoždění 2 hodiny, takže spoj do Států mi uletěl. Našli mi náhradní za dvě hodiny a potom mi ještě čtyřikrát změnili letenku. Když jsem se tedy konečně dostal do letadla, tak jsem si nejdřív ani nevšiml, že sedím v business třídě s maximálním komfortem. Takže jako úvod výletu dobrý.

Vidím, že cesta tam byl zážitek sám o sobě. A co v Kalifornii, jak to probíhalo tam?

V Americe je zážitek snad cokoliv, od řízení až po nakupování v obchodu. Mentalita lidí je zde odlišná a jak jsme poznali, mění se s každým městem. Například na jedné benzínce měli hlavní výhru v loterii Winchester rifle nebo colt. A třeba hned první ubytování jsme měli nečekaného spolubydlícího, místního hlodavce. Naštěstí byl aktivní, jen pokud bylo v místnosti jídlo. Takže do zásoby už jsme raději nic nekupovali (smích).

A co Bay Area, kde všude jste byli?

Jak jsem říkal, San Francisco nás sice přivítalo svérázným způsobem, ale celkově to bylo určitě pozitivní. Přejít si Golden Gate Bridge stojí za to. A v samotném Valley jsme navštívili třeba Google Campus, nebo muzeum Intelu. Odtud jsme pak pokračovali na dlouhou cestu po národních parcích Yosemite, Sequoia, Death Valley a Grand Canyon. Nejvíc na mě zapůsobil asi Sequoia. Ne samotný národní park, ale les, který je přilehlý jakoby z druhé strany. Ten není tak přecpaný turisty a člověk má víc volnosti. V parcích jsme se museli držet stezky, v lese jsme chodili po spadlých sekvojích a více jsme si užili atmosféru a krásu přírody.

Tak to se shoduješ s našimi řediteli Gáborem a Rasťou, kteří tam chodí pravidelně dobíjet baterky. No a kam jste cestovali pak?

Samozřejmě když už jsme byli ve Státech, byla by škoda nenavštívit i jiná místa. Pokračovali jsme do Los Angeles, které mě trochu zklamalo. Ale možná jen nebyl dostatek času ho pořádně projít. Odtud jsme jeli vlakem do San Diega, kde jsme si na pár dní udělali válecí dovolenou. Nebo alespoň to bylo v plánu, ale počasí nám nepřálo. Naštěstí město nabídlo spoustu zajímavých míst na prozkoumání. Asi největší zážitek byl bluesový bar s českou obsluhou, která česky moc neuměla (smích).

Vidím, že hudba byla vlastně jedním z témat vašeho roadtripu. Chtěli jste přece navštívit i místo v Seattlu, kde žil Kurt Cobain, je to tak?

Máš pravdu, obzvlášť v Seattlu, kde jsme byli dva dny. Původně jsme nevěděli, co od města čekat, a možná proto jsme si to tu užili nejvíc. Třeba hned první večer jsme seděli pod Space Needle a poslouchali koncert v parku, který byl zdarma pro veřejnost. Další den jsme prošli muzeum, přístav, Space Needle a navštívili zmíněné místo Kurta. Den jsme zakončili v Hard Rock Cafe na pivku. Seattle nás opravdu mile překvapil a můžu ho jen doporučit.

To už jste byli v závěru cesty a letěli zpět, jak jste to prožívali?

Cesta domů v podstatě začala docela dobrodružně, útěkem před revizory cestou na letiště (smích). Pak už na nás začala opravdu padat únava, asi jak jsme věděli, že jedeme zpátky do Evropy. V letištní hale při čekání na letadlo do Chicaga jsme usnuli. V Chicagu jsme pak jen zašli na pivko a odtud pak hurá domů. I když jsem tady dostal únavou teplotu, tak celý pobyt nemůžu hodnotit jinak než jako super!

Takže zasoutěžit si s námi na Kariéře považuješ za dobrý nápad…

Rozhodně (smích). Soutěžní otázky nebyly úplně triviální, ovšem člověk se zájmem o IT má určitě dobrou šanci je odpovědět správně. Takže když někdo obor přímo studuje, může se s klidným srdcem zúčastnit a zkusit taky letenku vyhrát.

Chceš se dostat do Valley stejně jako Zbyněk? Přijď 13. března na Karieru PLUS a najdi stánek profiqu!

A nebo Tě zajímá rovnou se s námi seznámit osobně?

Přidej se

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley