Pracuj pro Silicon Valley profiq

Život v Silicon Valley není jen med

Každá mince má dvě strany, stejně tak i veskrze lákavá práce a život v Silicon Valley. Ač se to na první pohled nemusí zdát, najde se pár věcí k zamyšlení, jestli do Bay Area přesídlit natrvalo, nebo si sem spíše jen čas od času zaletět pro inspiraci, nové kontakty a čerstvý závan budoucnosti.

před 7 roky •

Hybnou pracovní silou jsou tu mileniálové, kteří vyrostli na moderních technologiích, jsou svobodomyslní, ale i draví a riskující. Což jsou přesně ty atributy, pro které se tu lidé okolo čtyřicítky ocitají velmi rychle za zenitem – zkrátka tahle země opravdu spíš “není pro staré”. To podtrhuje i zdejší pracovní tempo, běžné 40 hodinové pracovní týdny tu určitě nečekejte. Pracuje se tu běžně 55 – 60 hodin týdně, často ale i výrazně víc, protože práce je tou nejzásadnější náplní života. Obzvlášť ve startupech a malých firmách tak na skutečný work life balance prakticky nenarazíte. Předpokládá se tu také ochota riskovat, jinak nemáte taky prakticky šanci. Prostě svému nápadu nebo talentu a potenciálu musíte sebevědomě věřit, než s ním do Křemíkového údolí přijedete.

I tak je ale potřeba počítat s vysokým rizikem krachu, jedno jestli jako majitel, nebo zaměstnanec firmy či startupu. Pokud zkrátka jako podnikatel uděláte chybu, nikdo vám ji neodpustí. Jestliže sem přece jen přesídlíte natrvalo, nenarazíte, přinejmenším zpočátku, na zcela otevřenou náruč. Například poptávka po nemovitostech je tak velká, že si majitelé vybírají, komu svůj byt či dům pronajmou a často i prověřují zájemcovu minulost. Našinci tak často nacházejí zpočátku bydlení dál od dálnice i BARTu a časem se přemisťují do atraktivnějších lokalit. A i když tu lze narazit na schopné a zároveň skromné a vstřícné lidi, nabízí Silicon Valley jako místo, kde se tvoří budoucnost, příležitost setkat se s velkými egy, sebevědomím i okázalostí. Ta je cítit v jednání lidí a v řadě zdejších firem. Už před dvěma roky citoval Vanity Fair knihu Boombustology od profesora z Yale, Vikrama Mansharamaniho, a ptal se, jestli tahle pozlacená bublina ve Valley není před splasknutím, stejně jako se to stalo na přelomu milénia s takzvanou internetovou bublinou.

A protože tu jde o svět technologií, je to především mužský svět. Sehnat tu přítelkyni je tu nadlidský výkon, stejně jako s ní následně založit rodinu, pokud nemáte nadprůměrný plat. Náklady na život jsou v San Francisku, ale i v celé Bay Area oproti zbytku USA prostě výrazně vyšší. Proto než se nakonec rozhodnete přijmout tu velkou životní výzvu a odjet do Valley, může se stát, že se budete vracet s jedinou jistotou, kterou tu máte: se zkušenostmi k nezaplacení. Než se ale rozhodnete, můžete zkusit něco úplně jiného. I u nás totiž můžou mileniálové získávat zkušenosti s prací pro Valley ve firmě, jejíž hodnoty a fungování mají kořeny také v Křemíkovém údolí.

A co vy? Chtěli byste pracovat z Čech pro inovátory z Valley?

Přidej se

 

Související články

Tady píšeme o Silicon Valley